Prima pagină » Actualitate » Maia Sandu, criticată dur! Unde și-a dus familia pe bani publici
Maia Sandu, criticată dur! Unde și-a dus familia pe bani publici

Maia Sandu, criticată dur! Unde și-a dus familia pe bani publici

14 sept. 2025, 19:47, 1 ,
Redacția BZI în Actualitate

Nu numai în România ies scandaluri după cheltuieli ale demnitarilor pe bani publici, și și în Republica Moldova, acolo unde președinta Maia Sandu a fost sancționată după vizita la Vatican.

Preşedinta Maia Sandu a fost primită vineri în audienţă de Papa Leon al XIV-lea la Vatican, iar alături de şefa statului au fost prezente mama acesteia, Emilia Sandu, şi sora sa, Veronica Sandu.

Cum în mediul online au început să apară speculaţii pe acest subiect, Preşedinţia Republicii Moldova a făcut, duminică, precizări pe această temă.

Președinția a dezmințit informațiile

Purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei, Igor Zaharov, a dezminţit că deplasarea la Vatican a mamei şi a surorii Maiei Sandu a fost achitată din bugetul de stat.

„Pe unele canale de Telegram au apărut speculaţii false despre cheltuielile familiei preşedintei Maia Sandu cu ocazia vizitei la Vatican. Vreau să fie limpede pentru toată lumea: toate costurile au fost acoperite integral de familia preşedintei”, a precizat Zaharov.

„Este important să nu dăm curs manipulărilor şi să fim atenţi la sursele din care ne informăm”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 martie 2026
30 martie 2026