O femeie din Botoşani a sunat la Ambulanță, pentru a cere ajutorul și acum riscă să fie amendată. Are un fiu vegetarian, în vârstă de 16 ani, iar aceasta s-a enervat pentru că refuză să consume carne. Ea a solicitat ajutor specializat din partea medicilor, iar un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) a sosit la fața locului, în momentul în care cei doi se certau, informează ştiri.botoşani.ro.
Minorul încerca să-i explice mamei sale că nu e nimic în neregulă cu el, apoi adolescentul le-a explicat cadrelor medicale că este vegetarian și nu îi place carnea. Femeia abia se întorsese din străinătate, unde este plecată la muncă, şi i s-a părut că fiul ei este prea slab şi nu se alimentează corect, așa a motivat gestul de a suna la 112. În locuință a ajuns și un echipaj de poliţie, iar agenții au legitimat-o pe femeie, care acum riscă să fie amendată pentru apelare nejustificată a numărului pentru urgențe.