Prima pagină » Local » Maricel Popa îşi atacă Guvernul! Şeful PSD Iaşi îi face mincinoşi pe proprii colegi de partid
Maricel Popa îşi atacă Guvernul! Şeful PSD Iaşi îi face mincinoşi pe proprii colegi de partid

Maricel Popa îşi atacă Guvernul! Şeful PSD Iaşi îi face mincinoşi pe proprii colegi de partid

06 ian. 2022, 15:51,
Redacția BZI în Local

Maricel Popa îşi atacă Guvernul! Senatorul PSD a ajuns să sară la gâtul propriul Guvern şi inclusiv a colegilor săi de partid. Popa susţine că Ministerul Educaţiei a emis un ordin legat de bursele elevilor fără vreo consultare în prealabil. Totuşi, acest ordin a fost dezbătut de colegii din Executiv şi din Minister, la mijloc fiind vorba de coaliţia de guvernământ. Ori Maricel Popa nu ştie, ori chiar acesta a ajuns să îşi atace colegii de partid şi pe cei de coaliţie.

Maricel Popa îşi atacă Guvernul

„730.000 de elevi din România rămân fără burse
Ați lovit în tineri, ați lovit în viitorul țării prin modificarea netransparentă a criteriilor de acordare a burselor
Echipa social-democrată condamnă decizia Ministerului Educației de a schimba peste noapte criteriile generale de acordare a burselor elevilor, fără vreo consultare cu asociațiile elevilor său părinților.
‼Tocmai de aceea cerem, #urgent, ministrului Educației să se întâlnească cu reprezentanții celor două categorii și să rezolve rapid această situație‼
Criteriile de acordare a bursei de merit sunt modificate, media necesară pentru a beneficia de bursa de merit fiind 9.5, în loc de 8.5, cum era anterior. Astfel, este tăiat numărul beneficiarilor de burse de merit, fiind afectaţi sute de mii de elevi din ţară.
Conform asociaţiile de elevi, 730.000 de elevi din România rămân fără burse.
Este deosebit de grav că ordinul a fost publicat peste noapte, pe 4 ianuarie 2022, fără a fi pus în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Educației, ceea ce încalcă normele uzuale ale transparenţei decizionale prevăzute de Legea 52/2003.
Considerăm că decizia ministrului Câmpeanu este neinspirată şi provoacă tensiune inutilă chiar la începutul noului semestru , de aceea îi cerem acestuia să dialogheze cu elevii și părinții pentru a găsi o soluție de ieșire din #criză!”, a transmis Maricel Popa pe pagina sa de Facebook.

Se pare că, cu această postare, Maricel Popa îşi atacă Guvernul!

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
07 iulie 2026
07 iulie 2026