Prima pagină » Local » Mașini blocate în noroi pe drumul principal din satul Tăutești, comuna Rediu – VIDEO

Mașini blocate în noroi pe drumul principal din satul Tăutești, comuna Rediu – VIDEO

29 ian. 2026, 11:19, 2 ,
Redacția BZI în Local

Drumul principal din satul Tăutești, comuna Rediu, creează mari probleme locuitorilor și șoferilor, iar autoturismele rămân adesea împotmolite în noroi. Situația a stârnit nemulțumirea localnicilor și a atras chiar și sancțiuni pentru șoferii care circulă pe acest drum impracticabil.

Citește și: Un ieșean a fost amendat din cauza mocirlei de pe drumurile din Rediu! Grigore Bălănescu dă vina pe primărie!

Noroiul, o problemă pentru șoferi din comuna Rediu

O dubă a încercat de trei ori să urce pe drumul din Tăutești, însă a rămas împotmolit în noroi și nu a putut trece. Locuitorii susțin că astfel de situații sunt frecvente, mai ales pe perioada ploilor sau când terenul devine foarte mocirlos.

Un alt ieșean din Tăutești, a povestit cum a ajutat recent o mașină blocată în noroi, după ce autoritățile locale nu au intervenit imediat.

„Așa arată drumurile la noi, pline de noroi. Vorbesc de drumul principal din satul Tăutești, comuna Rediu, către Rediu. Recent, o mașină a rămas împotmolită în noroi. Atunci i-am trimis primarului Cristi Condrea videoclip să vadă că a rămas mașina împotmolită și atunci mi-a dat un număr de telefon să sun, să vină cineva să ajute. Dar ăia, când au venit, nici nu au vrut să-l tragă pe om de acolo. Până la urmă, l-am ajutat eu, cu mașina mea, și am scos mașina omului”, a declarat ieșeanul

Amendă din cauza drumului impracticabil

Problema drumului a adus și sancțiuni. Înainte de sărbătorile de iarnă, un localnic a primit o amendă de 2.000 de lei pentru că luneta și numărul de înmatriculare erau murdare de noroi.

„Vedeți și dumneavoastră cum e drumul. Acum speli mașina, acum e la loc murdară. Înainte de sărbători am primit amendă 2.000 de lei pentru că aveam luneta din spate murdară și numărul de înmatriculare. Dar la condițiile astea de drum – eu am spălat mașina –, dar în condițiile astea, ăsta nici nu zici că e drum de piatră, zici că e de pământ. La primar am trimis videoclip cu drumul, dar nimic”, a mai spus el.

Primarul comunei Rediu, Cristi Condrea, a declarat că drumurile din Tăutești urmează să fie asfaltate, însă lucrările depind de finanțarea Guvernului. Primarul a adăugat că până la asfaltare va încerca să pietruiască drumul, pentru a îmbunătăți accesul locuitorilor și siguranța șoferilor.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Adrian Veștea afirmă că a păstrat secretă desemnarea sa ca premier la solicitarea președintelui Nicușor Dan. Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a generat numeroase reacții în mediul politic și în spațiul public. În contextul controverselor apărute după anunțul făcut de președintele Nicușor Dan, premierul desemnat a oferit noi detalii despre modul în […]
Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Comentarii
  • Pai daca primarul Grosu nu aduce piatra….

  • Grosu la pușcărie!!!

    Doar din cauza lui pățim asta și ne chinuim!

    Ne luăm toți acum de actualul primar, dar de cel vechi se uită… Echipa de suporteri Grosu să se ducă cu tot cu el la pârnaie!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 iunie 2026
17 iunie 2026