Prima pagină » International » Miliardarul care cheltuie 2 milioane de dolari pe an pentru a obține nemurirea
Miliardarul care cheltuie 2 milioane de dolari pe an pentru a obține nemurirea

Miliardarul care cheltuie 2 milioane de dolari pe an pentru a obține nemurirea

24 ian. 2025, 23:02,
Redacția BZI în International

Bryan Johnson are 47 de ani și nu mai vrea să îmbătrânească. Miliardarul cheltuie 2 milioane de dolari pe an în goana după tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte.

Bărbatul de 47 de ani, fondatorul unui startup din domeniul biotehnologiei, spune că a perfectat stilul de viață ideal și a permis unei echipe CNN să îi filmeze rutina de zi cu zi.

Programul său începe cu somnul

Programul său începe cu somnul, considerat baza întregului protocol de longevitate. Johnson merge la culcare la 20:30, după o oră de pregătire pentru somn, fără ecrane sau lumină albastră. Se trezește natural în jurul orei 5:00 dimineața și evită mâncarea cu două ore înainte de culcare.

Dieta sa include un „Nutty Pudding” zilnic, făcut cu nuci macadamia și lapte de macadamia, precum și un „Super Veggie Bowl” cu conopidă, broccoli, ciuperci și linte, condimentat cu chimion, lime, oțet de mere, usturoi și ghimbir.

Evită complet alcoolul și face 3 antrenamente pe zi

Johnson evită complet „zilele de cheat” și alcoolul, considerând că acestea sunt „prea costisitoare” pentru longevitate.Exercițiile fizice ocupă o oră pe zi, împărțite între trei zile de antrenament de forță și trei de cardio.

Johnson recomandă 150 de minute de activitate moderată și 75 de minute de activitate intensă săptămânal, plus exerciții de mobilitate și flexibilitate.

După ce a vândut compania Braintree Venmo pentru 300 de milioane de dolari în 2013, Johnson și-a dedicat viața acestui proiect de longevitate numit „Blueprint”, devenind subiect de tabloid pentru tratamente experimentale precum schimbul de plasmă cu fiul său de 17 ani, potrivit Yahoo News.

Miliardarul își promovează stilul de viață și pe rețelele de socializare și spune că „moartea este ultimul dușman” care trebuie înfrânt.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2026
28 martie 2026