Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, face declarații de presă după ce astăzi, 1 octombrie 2021, a izbucnit un incendiu la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța.
Acesta a făcut declarații despre situația spitalului la momentul incendiului, clarificările ce vor fi făcute de către oficiali și a clarificat numărul celor decedați.
Ministrul de Interne declarații cu privire la incendiul de la Spitalul din Constanța
Astăzi, 1 octombrie 2021, Ministrul de Interne Lucian Bode a făcut primele declarații cu privire la incendiul de la izbucnit la Spitalul Clinic de Infecțioase din Constanța în urma cărora au fost declarați morți la secția de ATI.
„Incendiu a fost localizat și a fost lichidat în mai puțin de o oră. La fața locului au intervenit 140 de autospeciale dintre care 60 din Constanța și restul din județele Galați, Călărași și Ialomița. Concluziile preliminare sunt, că la ora producerii incidentului erau 125 de pacienți și 10 la ATI. În acest moment, investigatorii clarifică daca spitalul avea sau nu obligația de a deține autorizația de securitate sau era în plan de formare. În curând Raed Arafat va da declarații clarificatoare cu privire la incendiu”, a declarat Lucian Bode
Referitor la situația incendiului, Lucian Bode a afirmat faptul că situația va fi analizată după raportul realizat în 2020, după incendiul de la Spitalul din Piatra Neamț.
Raed Arafat se află la locul tragediei
În momentul izbucnirii incendiului, Raed Arafat a fost trimis la fața locului. Acesta anchetează în momentul de față întreaga situație împreună cu autoritățile competente.
„Raed Arafat este la fața locului și analizează ancheta împreună cu cei de la Criminalistică. Cazul a fost preluat de Parchetul din Constanța iar pe măsură ce structurile instituite vor ajunge la anumite concluzii, acestea vor fi făcute publice. Prioritatea este ca pacienții evacuați să fie în siguranță”, a mai declarat acesta.
Situația morților în urma incendiului
Tot în această declarație, Ministrul de Interne Lucian Bode a corectat informația dată de Ministrul Sănătății, precum că în urma incendiului au decedat 9 victime. Acesta a spus că au fost 7, dintre care 5 au decedat la Spitalul din Constanța și 2 la celelalte spitale la care au fost transferați pacienții.
„ Au fost 7 morți, 5 decedați în incendiu și doi la spitalele la care au fost transportați ”, a declarat Ministrul de Interne