Prima pagină » Actualitate » Ministrul Lucian Bode, declarații înainte de negocierile cu PSD și UDMR: „PNL să dea premierul”
Ministrul Lucian Bode, declarații înainte de negocierile cu PSD și UDMR: „PNL să dea premierul”

Ministrul Lucian Bode, declarații înainte de negocierile cu PSD și UDMR: „PNL să dea premierul”

16 nov. 2021, 15:05,
în Actualitate

Prim-vicepreşedintele PNL Lucian Bode a declarat, marţi, înainte de negocierile cu PSD şi UDMR, că el personal consideră că PNL trebuie să dea premierul, chiar şi în varianta unei rotaţii, şi a precizat că în forurile de conducere există deja două decizii prin care atât Florin Cîţu cât şi Nicolae Ciucă sunt propunerile PNL de premier. El a afirmat că în şedinţa Biroului Executiv din această seară se va analiza această situaţie a propunerii de premier.

Lucian Bode a afirmat, la sosirea la negocieri, că PNL are un Birou Executiv în această seară, la ora 19.00, iar deciziile politice le vom lua acolo.

Ce spune Lucian Bode despre rotația premierilor

Întrebat despre varianta unei rotaţii a premierilor, în noua alianţă, el a afirmat că ”despre această discuţie au mai vorbit, cu premier prin rotaţie, dar doar au vorbit”.

”Nu există o decizie nici la PNL, nici la PSD. Când va exista o decizie, o să ve explicăm cum am adresat întrebarea. În seara asta cu siguranţă vom discuta despre forma finală a programului de guvernare, el este aproape finalizat şi, aşa cum am spus, structurile partidupului trebuie să valideze programul, după care vom discuta despre acordul politic, şi în a treia etapă vom decide asupra structurii Guvernului”, a spus Bode.

Întrebat despre opţiunea sa, el a afirmat: ”Opinia mea este ca PNL să dea primul-ministru, chiar dacă vom avea o decizie în ceea ce priveşte rotaţia pentru poziţia de prim-ministru, PNL cred că este îndreptăţit să solicite această poziţie la prima rotaţie”.

Bode a mai arătat că în PNL există, deocamdată, două decizii, o decizie a Consiliului Naţional, care spune că preşedintele partidului este propunerea partidului pentru funcţia de prim-ministru (..) şi doi, mai există o decizie a Biroului Politic Naţional, în unanimitate, care spune că Nicolae Ciucă este propunerea PNL”.

”În această seară este posibil să decidem, dar validarea va veni în BPN. Biroul Executiv propune şi Biroul Politic aprobă”, a arătat el.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Adrian Veștea afirmă că a păstrat secretă desemnarea sa ca premier la solicitarea președintelui Nicușor Dan. Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a generat numeroase reacții în mediul politic și în spațiul public. În contextul controverselor apărute după anunțul făcut de președintele Nicușor Dan, premierul desemnat a oferit noi detalii despre modul în […]
Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026