Prima pagină » International » Ministrul polonez al Apărării acuză ucrainenii că au „memorie scurtă”
Ministrul polonez al Apărării acuză ucrainenii că au „memorie scurtă”

Ministrul polonez al Apărării acuză ucrainenii că au „memorie scurtă”

15 nov. 2024, 16:42, 1 ,
Redacția BZI în International

Ministrul polonez al Apărării și vicepremierul Wladyslaw Kosiniak-Kamysz consideră că ucrainenii au uitat de ajutorul acordat de Polonia și l-a învinuit pentru acest lucru pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski. Potrivit ministrului polonez, ucrainenii au o „memorie scurtă”, după cum scrie cotidianul ucrainean Pravda.

Într-o discuție cu presa poloneză, Kosiniak-Kamysz a precizat că, în timpul unei întâlniri cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, i-a spus acestuia despre „cât de mult a făcut deja Polonia și cât de mult a ajutat Ucraina”.

„Acest lucru este important în contextul cuvintelor președintelui Zelensky, care au sunat ca și cum Polonia nu face tot ce poate”, a argumentat el.

Ucrainenii au o „memorie scurtă”, în condițiile în care Polonia a furnizat echipamente militare și ajutor

Potrivit ministrului polonez, ucrainenii au o „memorie scurtă”, în condițiile în care Polonia a furnizat echipamente militare și ajutor umanitar în primele luni ale invaziei ruse la scară largă.

„Nu se poate spune că Polonia nu face tot ce este posibil. Polonia a făcut și continuă să facă tot ce este posibil”, a subliniat el.

În același timp, Kosinyak-Kamysh a atras atenția asupra „liniei” pe care „nu o va trece niciodată”.

„Dacă transferul oricărui echipament amenință securitatea statului polonez, pur și simplu nu voi transfera acest echipament”, a avertizat el.

Anterior, șeful Ministerului polonez de Externe a declarat că țara sa a făcut mai mult pentru Ucraina decât alte țări.

„Dintre țările care ajută Ucraina, dacă luăm în considerare ajutorul militar, financiar, economic, umanitar și ajutorul pentru refugiații ucraineni, Polonia a făcut mai mult pentru Ucraina în raport cu PIB-ul decât orice altă țară”, a spus el.

În data de 14 noiembrie, președintele polonez Andrzej Duda a declarat că, în cadrul unei întâlniri cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, a ridicat problema posibilității transferului de avioane de luptă sovietice MiG-29 către Ucraina.

Ministrul polonez al a respins apelurile lui Zelenski de a accelera transferul MiG-29 către Ucraina

Ministrul polonez al apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, a respins anterior apelurile președintelui Zelenski de a accelera transferul MiG-29 către Ucraina.

De asemenea, cu o zi înainte, biroul președintelui polonez a publicat un infografic care arată că, de la începutul invaziei la scară largă a Rusiei, țara a alocat 4,91% din PIB-ul său pentru a ajuta Ucraina, 85% din această sumă fiind destinată sprijinirii refugiaților ucraineni.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe: „Există zone unde putem face acest lucru!”
Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe și impozite după ce va fi învestit în funcție. Mai mult decât atât, oficialul nu a exclus posibilitatea unor reduceri fiscale în anumite domenii, dacă acestea nu afectează stabilitatea bugetară a României. Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe Premierul […]
Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe: „Există zone unde putem face acest lucru!”
Comentarii
  • Foarte bine va face Poponarul Drogat Pedofil Zelenski, polacilor !
    Meritati sa va dea si niste bombe cu paduchi, pentru ca sunteti niste spurcati nazisti ca si ucrainienii !
    Cine se aseamana se aduna !
    Acum spurcatii se mananca intre ei !
    Pofta buna, scarbelor !

    Asa vor pati toate scursurile care i-au ajutat pe spurcatii paduchoiosi ! Deratizarea a inceput si se va incheia cu nivelarea terenului pana la pamant viu !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 iunie 2026
10 iunie 2026