Prima pagină » Business în România » Mișcare importantă pe piața românească! Ce se întâmplă cu o cunoscută fabrică de lemn 
Mișcare importantă pe piața românească! Ce se întâmplă cu o cunoscută fabrică de lemn 

Mișcare importantă pe piața românească! Ce se întâmplă cu o cunoscută fabrică de lemn 

05 mart. 2025, 11:00, 1 ,
Mirela Gabriela Todosi în Business în România

Mișcare importantă pe piața românească! O fabrică importantă din țară și-a vândut fabrica unei alte companii românești și au fost salvate 500 de locuri de muncă. Fabrica gigant care a făcut investiția are planuri mari pentru angajați, dar și pentru dezvoltarea afacerii. Iată ce se întâmplă cu o cunoscută fabrică de lemn.

Mișcare importantă pe piața românească!

Compania Kronospan a cumpărat fabrica de cherestea ZG Timber din Sebeş de la Ziegler Group, în condiţiile în care fabrica de cherestea se află în insolvenţă. Investitorul anunţă că va păstra cele 500 de locuri de muncă de la fabrica din judeţul Alba.

,,Achiziţia asigură continuitatea operaţiunilor la unitatea de la Sebeş, salvând 500 de locuri de muncă locale în urma insolvenţei Ziegler Holding GmbH la sfârşitul anului 2024. Acordul de achiziţie a fost semnat la 1 martie 2025, tranzacţia fiind aşteptată să fie finalizată până la jumătatea anului, în aşteptarea aprobărilor de reglementare. Ca parte a strategiei sale de a-şi îmbunătăţi oferta de produse, Kronospan va încorpora acum produse din lemn tăiat în portofoliul său global. Ca o nouă adăugare, produsele din lemn tăiat vor completa producţia existentă a companiei de panouri pe bază de lemn, inclusiv plăci aglomerate (PB), plăci din fibre de densitate medie (MDF) şi panouri orientate (OSB) la fabricile sale româneşti din Sebeş şi Braşov. În plus, Kronospan intenţionează să investească în modernizarea fabricii de cherestea din Sebeş pentru a-şi îmbunătăţi şi mai mult capacităţile de producţie.”, se precizează pe site-ul companiei Kronospan.

Produsele ,,Romanian Made” de la Kronospan sunt folosite atât pe plan intern şi sunt exportate în 75 de ţări din întreaga lume. Compania Kronospan are două fabrici de producţie: una la Braşov, unde se fabrică plăci OSB, şi una la Sebeş, care produce plăci PB şi MDF. Compania deţine, de asemenea, un centru logistic în Portul Constanţa şi mai multe centre de colectare şi reciclare a lemnului în România.

Locuri de muncă la o nouă fabrică din țară

Românii vor avea la dispoziție noi locuri de muncă la o nouă fabrică din țară! Este vorba despre fabrica pe care  Knauf Insulation, parte a grupului Knauf, a construit-o la Târnăveni, și care scoate pe piață vată minerală de sticlă. Knauf Insulation a început producţia la noua fabrică de 140 milioane euro pe care a construit-o în Târnăveni, județul Mureș. Vestea bună este că vor fi locuri de muncă disponibile pentru români. Construcţia fabricii din țară care aparține companiei Knauf Insultation din Târnăveni a început în anul 2023, iar din ianuarie 2025 a început producția propriu-zisă. Fabrica va produce anual aproximativ 75.000 de tone de vată minerală care va deservi atât necesarul intern, cât și celelalte piețe Knauf Insulation din regiune.

Knauf Insulation face parte din grupul german Knauf, unul dintre cei mai mari producători de materiale de construcții pentru amenajări interioare. Compania a dat lovitura cu o nouă fabrică în România, deschisă la Târnăveni. Vor fi disponibile locuri de muncă pentru români, bonusuri în funcție de performanță și se anunță producții record pe piața de materiale de construcții. Locuri de muncă disponibile vor fi și la fabrica de cherestea din Sebeș, fabrică cumpărată de compania Kronospan.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 ianuarie 2026
01 ianuarie 2026