Joi seară, 18 septembrie, liniștea din Caransebeș a fost spartă de sirenele procurorilor DNA Timișoara, care au descins la Spitalul Municipal și la mai multe adrese din județul Caraș-Severin. Ținta anchetei a fost managerul unității medicale, dr. Singh Bhupinder, un consilier județean și un om de afaceri local.
Potrivit surselor judiciare, ancheta vizează posibile fapte de corupție legate de atribuirea directă a mai multor contracte pentru lucrări de modernizare a spitalului. Procurorii susțin că Bhupinder (cetățean român de origine indiană, specializat în chirurgie plastică și reparatorie) ar fi primit sume importante de bani în schimbul favorizării unor firme.
Percheziții în spital, la sedii de firmă și în locuințe
DNA a efectuat percheziții nu doar la spital, ci și la sedii de companii și locuințele suspecților, inclusiv în localitatea Armeniș. Au fost ridicate documente, contracte și calculatoare, pentru a fi analizate.
Cei implicați sunt:
- Dr. Singh Bhupinder, managerul spitalului (numit în funcție în mai 2025, fost director medical și consilier onorific în Ministerul Sănătății);
- Ionel Dragomir, consilier județean și om de afaceri;
- Patronul unei pizzerii din Caransebeș.
După percheziții, toți trei au fost ridicați și duși la Timișoara, la sediul DNA, pentru audieri.
Această anchetă zguduie din temelii Spitalul Municipal Caransebeș, care deja se confruntă cu probleme financiare și lipsă de personal. Dacă acuzațiile se confirmă, cazul ar putea avea implicații majore asupra managementului unității și a banilor publici cheltuiți pentru sănătate.