Muzeul Național al Literaturii Române Iaşi anunță câștigătorii Concursului Naţional de Povești „Ion Creangă”, concurs care a luat naștere cu mai bine de trei decenii în urmă, în atmosfera de poveste a Bojdeucii din Țicău, primul muzeu literar din România.
Ajuns anul acesta la cea de-a 33-a ediție, concursul se adresează românilor de pretutindeni, având ca scop principal descoperirea talentelor literare. Ca în fiecare an, s-au înscris zeci de participanți din România și din afara granițelor, cărora le mulțumim pentru interesul, implicarea și creativitatea lor!
Juriul ediției a 33-a, compus din scriitorul Valentin Talpalaru (președinte), Diana Vrabie, critic literar, și Iunia-Maria Ștefan, educator muzeal (membri), a desemnat câștigătorii la fiecare categorie, după cum urmează:
Categoria Copii:
– Premiul I – Natalia-Elena Băl (Turda)
– Premiul II – Mălina Mașcaș (Oradea)
– Premiul III – Elena-Diana Chiriac (Poiana de Sus, jud. Iași)
Categoria Adolescenți:
– Premiul I – Yasmine-Maria Hrubaru (București)
– Premiul II – Alessia-Maria Șuhania (Roman)
– Premiul III – Nicola-Maria Berzescu (Caransebeș)
Categoria Adulți:
– Premiul I – Klaudia Muntean (București)
– Premiul II – Larisa Toader (București)
– Premiul III – Violeta Cuţurescu (București)
Premii speciale:
– Premiul Bojdeucii „Ion Creangă” – Mihaela-Aurelia Logrea (Sibiu)
– Premiul „Mirel Cană” – Ioana-Georgiana Mesaroșiu (Mihai Viteazu, jud. Cluj)
– Premiul „Asociației Patrimoniu pentru Comunitate” Iași – Florentina Danu (Brașov)
„Festivitatea de premiere a Concursului Naţional de Povești „Ion Creangă” va avea loc duminică, 1 iunie 2025, cu începere de la ora 14:00, la Muzeul „Ion Creangă” Iași – Bojdeuca (str. Simion Bărnuţiu nr. 4).
Astfel, pe 1 iunie 2025, invităm câștigătorii în amfiteatrul Bojdeucii din Țicău, locul de naștere al îndrăgitului concurs de creație literară. Premierea laureaților va fi urmată de lansarea volumului al XXVII-lea al antologiei Poveştile de la Bojdeucă, care cuprinde textele câștigătoare la această ediție. Secretara concursului este Diana-Lona Leonte, muzeografă în cadrul Serviciului Programe Culturale și Educaționale, iar coordonatoarea antologiei este Anca Vieru-Guguianu, redactor în cadrul Serviciului Cercetare și Proiecte Editoriale.
Felicitări tuturor! Câștigătorii care nu reușesc să ajungă în ziua de 1 iunie 2025 la Bojdeucă vor primi diplomele prin poștă”, au transmis organizatorii.