Prima pagină » International » Ninsori fără precedent în Japonia! Autoritățile mobilizează armata după ce 30 de oameni au murit
Ninsori fără precedent în Japonia! Autoritățile mobilizează armata după ce 30 de oameni au murit

Ninsori fără precedent în Japonia! Autoritățile mobilizează armata după ce 30 de oameni au murit

03 feb. 2026, 13:20,
Redacția BZI în International

Ninsorile extreme au transformat unele zone din Japonia într-un adevărat coșmar alb, provocând moartea a 30 de persoane în doar două săptămâni. Printre victime se numără și o femeie de 91 de ani, descoperită sub trei metri de zăpadă în fața locuinței sale din departamentul Aomori, potrivit AFP.

Autoritățile cred că femeia a fost îngropată de zăpada căzută de pe acoperișul casei și a decedat prin sufocare. O lopată a fost găsită lângă trupul său.

Stratul de zăpadă atinge 4,5 metri în Japonia

Guvernul japonez a mobilizat militari pentru a veni în ajutorul locuitorilor din Aomori, regiunea cea mai afectată de viscol, unde stratul de zăpadă a ajuns în unele zone până la 4,5 metri. Prim-ministrul Sanae Takaichi a convocat o ședință extraordinară de guvern, solicitând miniștrilor să facă tot ce este posibil pentru a proteja viețile oamenilor.

O masă de aer extrem de rece a generat căderi masive de zăpadă de-a lungul coastei Mării Japoniei, înregistrându-se cantități chiar mai mult decât duble față de media obișnuită pentru această perioadă. În capitala departamentului Aomori, mormane de zăpadă de până la 1,83 metri acoperă străzile, iar autoritățile locale recunosc că angajații responsabili cu deszăpezirea sunt depășiți de situație.

Guvernatorul Aomori, Soichiro Miyashita, a cerut armatei să sprijine în special persoanele vârstnice, deszăpezind porțiunile din fața locuințelor acestora. El a avertizat că riscul unor accidente mortale, precum căderi de zăpadă de pe acoperișuri sau prăbușirea unor construcții, este iminent și că populația trebuie să fie extrem de precaută.

Agenția pentru gestionarea incendiilor și catastrofelor din Japonia a confirmat că, între 20 ianuarie și începutul acestei săptămâni, 30 de persoane și-au pierdut viața din cauza intemperiilor, într-o situație fără precedent în ultimele decenii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
31 martie 2026
31 martie 2026