Prima pagină » Titlurile zilei » O copilă a fost mutilată de un câine maidanez, în Podu Iloaiei! Părinții se tem că incidentul s-ar putea repeta oricând: „E o teroare pentru toată lumea”

O copilă a fost mutilată de un câine maidanez, în Podu Iloaiei! Părinții se tem că incidentul s-ar putea repeta oricând: „E o teroare pentru toată lumea”

06 sept. 2025, 02:00, 6 ,
Codruța ȘOROAGĂ în Titlurile zilei

O copilă a fost mutilată, în zona gării din Podu Iloaiei, de un câine maidanez, în timp ce se îndrepta spre școală. Incidentul a avut loc în urmă cu 2 ani, dar părinții sunt revoltați, deoarece consideră că autoritățile nu au luat niciun fel de măsuri, iar situația s-ar putea repeta oricând.

O copilă a fost mutilată de un câine maidanez, în Podu Iloaiei. Părinții trag un semnal de alarmă: „În fiecare moment suntem în pericol”

În iulie 2023, fiica Cristinei Perju Aleculesei a fost mușcată de picior, de un câine comunitar. Deși au trecut doi ani de la acel incident, mama consideră că autoritățile locale nu au rezolvat problema, în zona gării din Podu Iloaiei fiind mai mulți câini comunitari sau câini ce aparțin unor familii de etnie rromă, care sunt extrem de agresivi și îi pun în pericol pe copiii și pe adulții care fac naveta.

„Acum 2 ani, la sfârșitul lunii iulie, fiica mea a fost mușcată de un câine maidanez, în drum spre gară, ziua mare. A fost la poliție. Cu poliția, a fost la fața locului și a recunoscut câinele într-o curte aproape de gară, dar nimic. Poliția a sesizat și primăria, dar toți cei în măsură să facă ceva dorm liniștiți în timp ce oamenii sunt atacați de același patruped. Fac naveta cu trenul. E o teroare pentru toată lumea, același câine e tot acolo. Nu înțeleg atitudinea celor în măsură să rezolve această problemă foarte gravă. Așteptați să fie omorât un om, ca în București, acum câțiva ani? Începe școala, încep copiii naveta. Oare voi nu sunteți părinți, nu vă gândiți că nu toți părinții își permit să ducă copiii la școală cu mașina? Poliția și primăria din Podu Iloaiei să-și facă datoria și în ceea ce privește protecția noastră. În fiecare moment suntem în pericol când trecem prin zonă”, a transmis Cristina Perju Aleculesei.

În noiembrie 2022, un bărbat a fost transportat, de către echipajul SMURD-ERA, la Spitalul „Sf. Spiridon” din Iași, după ce a fost muşcat de patru câini fără stăpân.

Ioan Alexa: „Sper din tot sufletul să reușim să concesionăm acest serviciu, și dăm aceste atribuții unei firme specializate”

Ioan Alexa, primarul orașului Podu Iloaiei, a precizat că a luat măsuri în ceea ce privește problema câinilor comunitari și chiar a fost lansată o licitație pentru servicii de ecarisaj, însă nicio firmă nu și-a depus ofertele.

„Aceasta este o problemă la nivel de județ, dacă nu la nivel de țară. Avem în procedură o licitație pentru concesionarea serviciilor specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân. Am mai scos la licitație de 2 ori acest serviciu, dar nu s-a înscris nimeni. Trebuie să îndeplinească niște condiții mai riguroase. Sper din tot sufletul să reușim să concesionăm acest serviciu, și dăm aceste atribuții unei firme specializate. Noi, ca și primărie, vă rog să mă credeți că ne-am dori din tot sufletul să înființăm un padoc, dar resursele financiare sunt foarte slabe. Ce s-a întâmplat în urmă cu 2 ani, cu siguranță a fost un eveniment neplăcut, regretabil, dar noi am mai avut acțiuni de gestionare a câinilor de pe domeniul public, lucrăm la acest aspect. Unii locuitori sunt nemulțumiți atunci când ridicăm câinii comunitari. Alții, atunci când nu acționăm. Eu am un cățel cu care dorm seară de seară, iubesc foarte mult animalele, dar consider că e mai de preț viața unui copil sau a unui bătrân, iar siguranța cetățeanului trebuie să primeze”, a declarat Ioan Alexa, primarul orașului Podu Iloaiei.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025