Prima pagină » International » O fată de 13 ani se identifică ca fiind vulpe! Își influențează și sora mai mica în a se percepe ca fiind altă specie!

O fată de 13 ani se identifică ca fiind vulpe! Își influențează și sora mai mica în a se percepe ca fiind altă specie!

14 apr. 2025, 09:51,
Redacția BZI în International

O fată de 13 ani se identifică ca fiind vulpe! O mamă a cerut sfaturi după ce fiica ei vitregă a decis că se identifică drept vulpe și a început să încarce videoclipuri cu ea dansând într-un costum animal și o mască ce înfățișa animalul.

Fiecare părinte a avut de-a face cu momentul în care copilul trece prin schimbări de personalitate. Dar o mamă din Salt Lake City, Utah, are o problemă mult mai provocatoare: fiica ei se identifică ca fiind vulpe.

O fată de 13 ani se identifică ca fiind vulpe

Femeia exasperată, pe nume Jill, a apelat la podcast-ul Dr. John Delony pentru a cere sfaturi despre faptul că fata de 13 ani, care trăiește cu mama ei biologică în mare parte din timp, a început să se identifice ca un Therian. Un Therian, a explicat ea, este un om care se identifică parțial sau complet ca un membru al altei specii.

Una dintre cele mai mari îngrijorări ale lui Jill este că fata are un canal YouTube în care se filmează și postează sărind ca o vulpe în pantaloni scurti, ceea ce crede că ar putea duce la o problemă de exploatare sexuală. Și mai rău, din punctul de vedere al lui Jill, este că propria ei fiică, care are nouă ani, se uită la sora vitregă și începe să-i copieze comportamentul.

„De când a fost ultima vizită a fiicei vitregi, fiica mea biologică a devenit și ea un Therian. Ea se identifică drept girafă”, a spus ea.

Dr. Delony a avut dificultăți în a accepta că conceptul de a te identifica drept câine sau pisică este acum atât de răspândit încât există un termen propriu pentru a-l descrie, dar a fost de acord cu Jill că există o problemă serioasă dacă fata tânără își difuzează comportamentele animale pe internet. El a spus că bănuiește că majoritatea spectatorilor canalului de YouTube erau probabil bărbați adulți cu intenții sinister.

„Când dai unui copil un smartphone, nu le oferi acces la lume, ci oferi lumii acces la ei”, a spus el.

Copila se confruntă cu probleme de sănătate mintală

Acesta și-a exprimat părerea că mama biologică a fetei este prea tolerană în ceea ce privește disciplina în jurul rețelelor sociale.

„Acesta este un canal video pentru bărbați adulți… mă face să tremur, gândindu-mă că un adult ar lăsa copilul să facă asta”, a adăugat el.

Jill a fost de acord cu el, dar a subliniat că, în afară de comportamentul „vulpiței” ei, fata era un copil cuminte și bun.

„Nu e un copil rău. Este foarte respectuoasă, îmi ajută copiii și face treabă prin casă. Doar că există altceva care se întâmplă la cealaltă casă, unde locuiește”, a mai spus mama.

Ea a adăugat că fiica ei vitregă a avut probleme de sănătate mintală pe parcursul creșterii.

„A trecut prin terapie regulată timp de mulți ani și parcă nimeni nu știe ce să facă cu ea”, a dezvăluit ea.

Jill a adăugat că soțul ei are și el dificultăți cu comportamentul fetei, dar părea reticent să o confrunte fie pe ea, fie pe fosta lui soție. Dr. Delony nu a avut răspunsuri pentru ea, dar a fost empatic.

„Îmi pare rău, Jill. E greu… e greu să fii părinte vitreg care se simte neputincios. E greu să fii cu un soț care este pur și simplu epuizat. Dar nu poți renunța”, a spus Dr. Delony.

El a spus că rețelele sociale au creat un mediu în care idei precum „identificarea ca vulpe” sunt acum acceptate.

„Trăim într-o lume ciudată în care copiii își conduc propriile lor emisiuni TV, live. Acum suntem în lumea Therian… Nu am cuvinte pentru asta. Este pur și simplu nebunie. În același timp, avem o criză de inovație și imaginație în lumea noastră, așa că nu vreau să iau imaginația, distracția, joaca, construirea și alergatul și a fi girafe. Dar trebuie să rămâi ancorat în lumea reală. Trebuie să rămâi ancorat în realitate. Și trebuie să rămâi ancorat într-un anumit decor”, a mai adăugat Dr. Delony.

Fata de 13 ani care se identifică ca fiind vulpe este doar un exemplu din anormalitățile care apar în rândul tinerilor din ziua de astăzi.

Bugetul.ro
Cutremur provocat de CEC Bank pe piața din România. Banca de stat numărul 1 din țară a decis să intre pe un teritoriu neexplorat, dar foarte dificil
redactia.ro
Care au fost, de fapt, ultimele cuvinte ale Papei înainte de a muri. Gestul emoționant pe care l-a făcut cu puțin timp înainte să intre în comă
Bugetul.ro
Adio, 0,50 lei din garanția SGR! Românii care colectează sticle și PET-uri vor avea parte de schimbări importante în viitorul nu foarte îndepărtat
a1.ro
Mesaje de „La mulți ani” Sfântul Gheorghe 2025. Felicitări cu urări pentru sărbătoriții de pe 23 aprilie
Playtech.ro
Orașul din România cel mai în pericol în caz de cutremur. Mii de clădiri sunt vulnerabile
observatornews.ro
Descoperirea făcută despre şoferul care a spulberat o mamă, în Forăşti. Tânăra şi-a dat viaţa pentru fetiţa ei
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
A fost măcel: 24 de oameni, împușcați mortal
realitatea.net
Se anunță scumpiri în lanț. Expiră plafonările pe care Guvernul nu se știe dacă le va mai prelungi
SportpeSurse
Misterul din jurul lui Putin a fost dezvăluit de o poză care face înconjurul lumii. E pentru prima oară când scapă o asemenea imagine
Playtech.ro
Când poate statul să ia proprietăți deținute de români. Ce spune legea despre rechiziția de bunuri
Dailybusiness.ro
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
RomaniaTV
Simona Bucura-Oprescu a semnat DOCUMENTUL prin care pensionarii scapă de datorii vechi. Ce prevede actul normativ
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
S-a dat lege! Pensii duble pentru aceşti români chiar din luna mai. Banii se achită retroactiv
redactia.ro
Ce a făcut Papa Francisc în ultima zi din viață. Detalii neștiute despre Suveranul Pontif mort chiar în a doua zi de Paște
ego.ro
Camelia Mitoșeru, mesaj pentru femeile care NU gătesc de Paște! Așa ceva...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 aprilie 2025
22 aprilie 2025