Prima pagină » Local » O femeie din Iași a urcat băută la volan! Consultantul financiar a comis un accident rutier! Polițiștii ieșeni au fost uimiți de alcoolemia șoferiței! (Exclusiv)
O femeie din Iași a urcat băută la volan! Consultantul financiar a comis un accident rutier! Polițiștii ieșeni au fost uimiți de alcoolemia șoferiței! (Exclusiv)

O femeie din Iași a urcat băută la volan! Consultantul financiar a comis un accident rutier! Polițiștii ieșeni au fost uimiți de alcoolemia șoferiței! (Exclusiv)

25 feb. 2021, 02:00,
Ciprian Nedelcu în Local

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au trimis în judecată o șoferiță care s-a cinstit bine înainte de a urca la volan. Anchetatorii o acuză pe Mihaela Gabriela Dumea de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului. Oamenii legii spun că șoferița avea o alcoolemie de 1,83 grame la mie. Dusă la audieri, ieșeanca a recunoscut că a consumat băuturi alcoolice înainte de a urca la volan

O femeie din Iași, consultant financiar de meserie, a urcat băută bine la volan! Șoferița în vârstă de 47 de ani nu s-a deplasat prea mult până să comită un accident rutier! În urma impactului, ieșeanca s-a ales cu un dosar penal.
Astfel, recent, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași au dispus trimiterea în judecată a Mihaelei Gabriela Dumea. Acuzația adusă în cazul acesteia: conducerea unui vehicul sub influența alcoolului. Acum, urmează ca Judecătoria Iași să stabilească un prim termen al procesului penal. Ulterior, magistrații vor asculta ce au de spus anchetatorii și femeia, pentru a putea lua o decizie în acest caz.

Consultantul financiar Mihaela Gabriela Dumea, acuzată de procurorii ieșeni că a urcat băută la volan

Oamenii legii au menționat că Mihaela Gabriela Dumea, de meserie consultant financiar, a intrat în vizorul lor în ultima zi a anului trecut.

„În cauză s-a reținut că, pe data de 31 decembrie 2019, în jurul orei 13:48, polițiștii au fost sesizați telefonic prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 de către un martor, care a reclamat faptul că autoturismul său, parcat pe strada Hlincea, din municipiul Iași, a fost acroșat de o altă mașină a cărei șoferiță se află sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii au procedat la identificarea autoturismului și a șoferiței, în persoana inculpatei M.G.D.”, a afirmat ieri Dragoș Bordianu, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași.

Șoferița, prinsă cu alcoolemie după comiterea accidentului rutier, a recunoscut totul la audieri

Anchetatorii ieșeni au adăugat că Mihaela Gabriela Dumea a fost găsită cu alcoolemie după producerea accidentului rutier.

„Întrucât inculpata mirosea a alcool, aceasta a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ea a fost dusă la Institutul de Medicină Legală Iași pentru recoltarea probelor biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge. Așadar, buletinul de analiză toxicologică a indicat o valoare a alcoolului în sânge de 1,83 grame la mie la prima probă, respectiv 1,70 grame la mie la a doua mostră recoltată. Fiind audiată în cauză, inculpata a avut o atitudine sinceră, declarând că recunoaște și regretă săvârșirea faptei. Precizăm că toate persoanele beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive”, a încheiat prim-procurorul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași.

Amintim că, recent, o altă șoferiță, de profesie medic ginecolog, a comis un accident rutier pe Calea Galata, din Iași. Doctorița se afla la volanul unui autoturism marca Skoda, iar, la un moment dat, aceasta a intrat pe contrasens și într-o mașină marca Renault Talisman. Din fericire, nu au fost înregistrate victime. După ce a fost testată cu aparatul alcooltest, a reieșit faptul că doctorița avea o alcoolemie de 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, aceasta a fost transportată la spital, în vederea recoltării de probe biologice.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 martie 2026
06 martie 2026