Prima pagină » Actualitate » O nouă schimbare în Codul Rutier, de care mulți șoferi nu știu. Ce riscă cei opriți de poliție

O nouă schimbare în Codul Rutier, de care mulți șoferi nu știu. Ce riscă cei opriți de poliție

12 aug. 2024, 09:54, 1 ,
în Actualitate

O nouă schimbare din Codul Rutier, de care mulți șoferi nu știu, le dă mari bătăi de cap acestora, fiind pasibili de amendă. Astfel, nerespectarea acestor norme legislative poate duce uneori la grave accidente. Cu toate că această modificare a fost prevăzută în Codul Rutier de mai bine de un an, foarte mulți conducători auto încă o ignoră.

În decursul timpului, Codul Rutier a suferit mai multe modificări, acesta fiind adaptat la cerințele actuale. În cazul de față este vorba de o regulă introdusă de mai bine de un an în România, dar care pare a fi neștiută sau chiar ignorată de numeroși șoferi. Ei bine, este vorba tocmai despre obligația de a folosi luminile de întâlnire sau cele diurne pe toată durata zilei, indiferent de tipul drumului, chiar și în interiorul localităților.

O nouă schimbare în Codul Rutier, de care mulți șoferi nu știu

Această modificare, care a fost introdusă pentru a spori siguranța rutieră, stipulează că luminile de întâlnire, cunoscute și sub denumirea de faza scurtă, trebuie să fie pornite în permanență. Cu toate acestea, chiar și în Capitală, sunt mulți șoferi care nu respectă această regulă.

O simplă observație într-o intersecție aglomerată arată că peste 20 de mașini nu aveau luminile aprinse, în doar 15 minute de monitorizare. Nerespectarea acestei obligații poate atrage sancțiuni semnificative.

„Nerespectarea obligației de a folosi și pe timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă pe toate categoriile de drum public se sancționează cu amendă cuprinsă între 330 și 495 de lei și 2 puncte de penalizare”, a precizat subcomisar Andra Arsintescu.

Una dintre principalele probleme în cazul de față pare a fi tocmai lipsa de informare a conducătorilor auto. Mulți șoferi pur și simplu se scuză că spunând că nu știu de existența acestei legi. În plus, alții consideră că farurile sunt inutile în timpul zilei. Totodată, sunt și șoferi care afirmă că se bazează pe sistemele automate ale mașinilor lor pentru a aprinde farurile atunci când se întunecă.

De ce este importantă utilizarea luminilor de întâlnire

De la intrarea în vigoare a legii și până acum, au fost date aproape 50 de mii de amenzi pentru nerespectarea acestei reguli. În plus, de mai bine de o săptămână, în România se desfășoară controale ample în trafic, vizând atât șoferii care nu folosesc luminile de întâlnire, cât și pe cei care depășesc viteza legală sau conduc sub influența alcoolului sau a drogurilor.

Este esențial ca șoferii să fie informați și să respecte legislația rutieră pentru a contribui la reducerea numărului de accidente. Utilizarea luminilor de întâlnire pe timpul zilei nu este doar o obligație legală, ci și o măsură de siguranță care poate salva vieți. Specialiștii în conducere defensivă susțin că această modificare legislativă este extrem de utilă, mai ales având în vedere că România ocupă un loc fruntaș la accidentele rutiere.

„O mașină cu faruri aprinse se observă cu 3 secunde înaintea unei mașini fără faruri aprinse, de aceea în Țările Nordice, în cele Baltice, dar și în alte țări, este obligatoriu acest lucru”, a precizat Titi Aur, pilot și expert în conducere defensivă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iunie 2026
20 iunie 2026