O nouă uzină strategică în România! Este vorba despre colosul german Kärcher, care a deschis cea de-a treia fabrică de producție din România, sub umbrela CER Cleaning Equipment. Iată cine a demarat proiectul și ce produse vor fi scoase pe piața românească.
O nouă uzină strategică în România!
Grupul german Kärcher a deschis a treia fabrică în România pentru a-și extinde producția. Noua fabrică, denumită CER 3, acoperă o suprafață de producție de 15.000 metri pătrați. La această uzină vor fi disponibile noi locuri de muncă și se anunță producții record. Fabrica CER 3 va produce din acest an un număr semnificativ de mașini profesionale de spălat și uscat pardoseli, pe care Grupul Kärcher le comercializează în Europa, dar și saci sau motoare pentru aspiratoarele Karcher.
Noua uzină CER 3 este una dintre cele mai spectaculoase proiecte implementate de Grupul Kärcher în România până în prezent și din punct de vedere al tehnologiei moderne folosite. Un element cheie al noii fabrici este includerea unui spațiu dotat cu laboratoare specifice, dedicat testării mașinilor profesionale de spălat și uscat pardoseli.
„Inaugurarea fabricii noastre CER 3 marchează un angajament clar față de prezența în România. Decizia de extindere a fost determinată de dezvoltarea continuă impresionantă a CER. Prin această extindere, ne consolidăm competența de producție a aspiratoarelor umede și uscate, a aspiratoarelor profesionale uscate și a mașinilor de spălat pardoseli în Europa și, pentru prima dată, integrăm producția de turbine și filtre fleece pentru aspiratoarele de uz casnic”, a precizat Hartmut Jenner, CEO și Președinte al Consiliului de Administrație al Grupului Kärcher.
Tehnologii moderne la o fabrică din țară
Un nou proiect industrial de amploare prinde contur în România, odată cu anunțul construirii unei fabrici de produse din mase plastice reciclate în Târgu Jiu. Compania Crilelmar din județul Gorj va investi milioane de euro pentru noua fabrică. Investiția în această fabrică va consolida poziția orașului ca un important centru de dezvoltare în regiune. Pe lângă locurile de muncă puse la dispoziție pentru cetățeni, se așteaptă ca proiectul să atragă alte afaceri conexe și să sprijine tranziția către o economie verde. Noua fabrică va produce de articole utile în gospodărie și grădină, toate realizate din materiale reciclate.
Pe lângă construirea de noi fabrici în România, se fac și investiții record pentru modernizarea unora deja existente. O investiție uriașă a fost făcută recent de gigantul american PepsiCo, renumit în industria băuturilor răcoritoare. PepsiCo a făcut o investiție de 137.000 de dolari în România, la fabrica din Dragomirești-Deal. La această fabrică vor fi instruiți și formați viitorii specialiști în producţia de băuturi răcoritoare. Gigantul american are în România 1.400 angajaţi, din care aproximativ 230 în fabrica de la Dragomireşti-Deal. PepsiCo îşi desfăşoară activitatea şi investeşte în România de peste 30 de ani. Compania a lansat recent un centru de training care poate găzdui simultan 20 de persoane şi este dotat cu echipamente mecanice, electronice şi pneumatice, precum şi un mini-robot folosit pentru simularea unor procese de producţie. Studenţii vor avea ocazia să utilizeze echipamente care simulează procesele de producţie dintr-o fabrică de băuturi, dar şi sisteme electrice şi automatizate, iar angajaţii PepsiCo din cele două fabrici din România vor participa la sesiuni de pregătire tehnică avansată.
Un proiect de amploare a fost demarat și de compania germană Kärcher. Gigantul a deschis o nouă fabrică modernă, care va scoate pe piață mașini profesionale de spălat și uscat pardoseli, dar și saci sau motoare pentru aspiratoare.
În Moscova? Nu spune unde. În ..,, halal articol. Undeva în Romani!