În perioada 6-12 octombrie 2025, echipa managerială a Liceului Teoretic “Dimitrie Cantemir” Iași și coordonatorul pentru proiecte europene au participat la cursul de formare “Effective Communication” organizat la Heraklion, în Grecia, de Oloklirosi Single Member P.C., în cadrul Acreditării Erasmus a Liceului Teoretic “Dimitrie Cantemir” Iași în domeniul Educației Școlare.
În cadrul acestui curs, participanții au identificat strategii privind managementul comunicării eficiente în organizația școlară, modele ale inteligenței emoționale în educație, au exersat ascultarea activă și empatică, comportamentul asertiv și au avut oportunitatea de a aplica rezultatele teoriei privind analiza tranzacțională.
Cursul de formare a inclus experiențe manageriale, pedagogice și culturale, aspecte teoretice, precum și activități practice, ateliere, studii de caz, exemple oferite de participanți din diferite țări europene.
În cadrul atelierelor de formare, au fost aplicate metode de coaching, au fost împărtășite bune practici pentru stabilirea obiectivelor, formarea echipelor și managementul eficient al conflictelor.
De asemenea, au fost abordate stilurile de comunicare eficientă prin exemple și jocuri de rol.