Până pe 17 decembrie 2020, cei care aduc la Centrul Municipal de Colectare Iași (CMCI)deșeuri de echipamente electrice (inclusiv becuri și neoane) și baterii uzate participă la o tombolă dedicată, unde pot câștiga unul dintre cele 2 LCD Curbate 4K Ultra HD.
Centrul Municipal de Colectare Iași (CMCI) și-a deschis porțile în martie 2016. Proiectul este rezultatul unui parteneriat între Organizația ECOTIC, Primăria Iași și SALUBRIS SA. CMCI este o soluție europeană pentru orașe curate și ecologice, unde populația poate preda ușor, fie cu mașina, fie pietonal, toate tipurile de deșeuri ce se pot genera acasă: electrice și baterii uzate, plastic, hârtie, sticlă, haine vechi, mobilier vechi sau nefuncțional.
Pentru a impulsiona și mai mult ieșenii să colecteze separat și să participe la procesul reciclării, Centrul are și un program de fidelizare menit să crească frecvența vizitelor in locație pentru fiecare cetățean în parte. Astfel, Centrul Municipal de Colectare Iași are un card de fidelitate, ce va fi nominal și va fi oferit celor care aduc deșeuri reciclabile în Stradela Grădinari nr. 26.
La fiecare patru vizite, ieșenii vor primi cadou o umbrelă, iar cei care predau deșeuri de echipamente electrice (inclusiv becuri și neoane) și/sau baterii uzate sunt înscriși într-o tombolă unde pot câștiga unul dintre cele 2 LCD Curbate 4K Ultra HD.