Participare internațională de prestigiu la „Dracula Open”

Publicat: 20 nov. 2019
Participare internațională de prestigiu la Dracula Open

În cele două zile de concurs, Sala Polivalentă ieșeană a fost arhiplină la cele două competiții de nivel național și internațional, în cadrul sportului olimpic denumit taekwondo WT. Sâmbătă, pe 16 noiembrie, s-a derulat „Dracula Open”, iar duminică, pe 17 noiembrie 2019, a fost „Cupa României” la care au fost invitați și sportivii de naționalitate română aflați în afara granițelor, din Ucraina, Republica Moldova și Serbia.
La „Dracula Open” au fost prezenți mulți campioni internaționali de taekwondo WT, care au dorit să acumuleze puncte în vederea participării la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Printre ei s-a aflat și ieșeanul Rafael Ursu, acum la CSA Steaua București, care a cucerit o frumoasă medalie de argint la juniori.

Pe primul loc al podiumurilor de premiere s-au clasat următorii sportivi:

Seniori (masculin)

Categoria – 54 kg: Omar Sharaky (Egipt).
Categoria – 58 kg: Vadim Dimitrov (Republica Moldova).
Categoria – 63 kg: Dzhavid Magerramov (Rusia).
Categoria – 68 kg: Mitko Dzhordzhev (Bulgaria).
Categoria – 74 kg: Yusuf Kara (Turcia).
Categoria – 80 kg: Julio Ferreira (Portugalia).
Categoria – 87 kg: Cheick Sallah Cisse (Coasta de Fildeș).
Categoria + 87 kg: Maicon Siqueira (Brazilia). Pe locul 2 s-a clasat Christopher Baby (România).

Seniori (feminin)

Categoria – 46 kg: Noelia Grau Baldovi (Spania).
Categoria – 49 kg: Lea Anais Karmely (Germania).
Categoria – 53 kg: Luca Patakfalvy (Ungaria). Pe locul 2 s-a clasat Liana Musteață (România).
Categoria – 57 kg: Carolena Carstens (Panama).
Categoria – 62 kg: Emilia Taseva (Bulgaria). Pe locul 3 s-a clasat Roxana Ionescu (România).
Categoria – 67 kg: Nika Klepac (Croația).
Categoria + 73 kg: Natalie Lauridsen (Danemarca).

Copii (masculin):

Categoria – 32 kg: Artem Shkapoid (Ucraina).
Categoria – 47 kg: Georgios Vailezoudis (Grecia).
Categoria – 39 kg: Vlad Ioan Tenghel (România).
Categoria – 27 kg: Nazarii Kovba (Ucraina).

Copii (feminin):

Categoria -32 kg: Rihanna Pettersson (Suedia).

Cadeți (masculin):

Categoria – 33 lg: Georgi Stoev (Bulgaria).
Categoria – 37 kg: Hristiyan Georgiev (Bulgaria).
Categoria – 41 kg: Raul Mario Filip Mureșanu (România).
Categoria – 45 kg: Diego Dos Santos (Franța).
Categoria – 49 kg: Radostin Mitkov (Bulgaria). Pe locul 2 s-a clasat Ștefan Gabriel Agrișan (România).
Categoria – 53 kg: Linus Vesterlund (Suedia). Pe locul 3 s-a clasat Ștefan Ioniță (România).
Categoria – 57 kg: Denis Dimitrov (Bulgaria).
Categoria – 65 kg: Michail Vailezoudis (Grecia).

Câștigătorii la Dracula Open

La „Dracula Open”, la categoria cadeți, locul 1 a fost ocupat de echipa României, urmată de Clubul Sportiv Hereya și de Sport Club Ahil (ambele din Bulgaria).
În cadrul categoriei de juniori, România a triumfat din nou, ocupând prima poziție a clasamentului, locul 2 fiind ocupat de SShor Neva Stars (Rusia), iar locul 3 de Sport Club Gladiator (Bulgaria).
Categoria de vârstă seniori (G1) a avut drept câștigătoare echipa națională a Republicii Moldova, urmată de echipa națională a Portugaliei – locul 2, iar locul 3 a fost ocupat de echipa reprezentativă a Coastei de Fildeș.
Să mai menționăm că, în deschiderea turneului internațional „Dracula Open”, eleva de numai 10 ani, Karla Ursu, a intonat Imnul României, ea fiind sora mai mică a sportivului Rafael Ursu.

Medalii pentru ieșeni și la Cupa României de taekwondo WT

În ultima zi a turneului de taekwondo WT de la Iași, în cadrul Cupei României, pe podium au urcat și ieșenii Rafael Ursu (medaliat cu argint la juniori) și Cosmin Mihalache (medaliat cu bronz la cadeți).
Principalii organizatori ale celor două competiții de la Iași au fost MTS, Federația Română de Taekwondo WT, Clubul Sportiv Răzeșii Iași, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași, DJST Iași și FEFS Iași.
Principalii organizatori pe plan local au fost Ciprian Ursu și Lucian Mihalache, ultimul menționând că, anul viitor, se va derula în Sala Polivalentă de pe malurile Bahluiului „Cupa Iașului” la taekwondo WT, cu invitați din toată zona Moldovei.