Prima pagină » Eveniment-Social » Performanță de top: studenții de la Automatică și Calculatoare din cadrul TUIASI, la un pas de podiumul european la NXP Cup

Performanță de top: studenții de la Automatică și Calculatoare din cadrul TUIASI, la un pas de podiumul european la NXP Cup

06 mai 2025, 08:59,
Redacția BZI în Eveniment-Social

Rezultate remarcabile pentru studenții Facultății de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității Tehnice “Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) la ediția din acest an a NXP Cup, regionala România & Grecia. Cinci echipe din cele 10 înscrise la competiție s-au calificat în finala care va avea loc în perioada 13-14 mai a.c. la Eindhoven, Olanda. Regionala România & Grecia s-a desfășurat în luna Aprilie la București, iar gazdă a fost Facultatea de Inginerie Industrială și Robotică din capitală.

Studenții de la Automatică și Calculatoare din cadrul TUIASI, la un pas de podiumul european la NXP Cup

Inițial, pentru ediția 2024-2025 au fost înscrise 97 de echipe, dar după perioada de pregătire au rămas în cursă doar 38.

“De la aceasta regională, 10 echipe merg mai departe la etapa EMEA (Europe, Middle East, Africa). De la AC Iași au mers la regionala de la București 10 echipe (29 de studenți), iar 5 echipe s-au calificat la etapa EMEA din Olanda. Alte cinci echipe care merg mai departe sunt de la Universitatea Politehnică Timișoara și Universitatea Politehnică din București. Adresăm felicitări tuturor echipelor participante pentru efortul și performanța deosebită și, totodată, dorim să evidențiem contribuția valoroasă a studenților Viorel Stoica și Octavian Ursachi (anul IV, specializarea Calculatoare și Tehnologia Informației), care au coordonat activitățile de pregătire prin organizarea unor workshopuri săptămânale, contribuind astfel la formarea și susținerea colegilor mai tineri”, a spus Șef lucrări dr. ing. Ștefan Daniel Achirei de la Facultatea de Automatică și Calculatoare din cadrul TUIASI.

NXP Cup este o competiție dedicată mașinilor autonome, creată pentru a oferi studenților o experiență practică în domeniul vehiculelor autonome. Participanții au ocazia să dezvolte și să aplice software pentru vehicule de acest tip, într-un cadru competitiv, abordând provocări din viața reală.

Echipele au avut la dispoziție kit-uri cu software NXP pe care le-au implementat pe mașini, iar testul final s-a dat pe circuit. Traseul presupune parcurgerea unei ture complete. Prima tură parcursă complet se punctează, timpul cel mai bun obținut fiind transformat în puncte. De asemenea, se punctează suplimentar dacă mașina încetinește și se oprește în dreptul obstacolului.

Echipele câștigătoare de la TUIASI la regionala România & Grecia sunt:

  1. Imperiul Apache – formată din studenții: Petrișor Eduard-Gabriel, Mihai Mihalache, Dumitru Mițca
  2. Rusteze – formată din studenții: Mihai – Gabriel Rață, Andrei Ciobanu, Andrei Paladi
  3. Segmentation Fault – formată din studenții: Elisei Loghin, Laurențiu Huțanu, Andrei Robert Filip
  4. The ducks from the trucks – formată din studenții: Silviu Posmagiu și Matei Obreja
  5. MotorIasi – formată din studenții: Ioan Darian Ladunca, Alexandru Chiriac și Francis-Gabriel Vîrlan

Echipele TUIASI vor concura în finală cu echipe din Olanda, Germania, Tunisia, Liban, Franța, Elveția, Maroc, Slovacia, Cehia, Polonia.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 decembrie 2025
11 decembrie 2025
Articole similare
Eleva Venera Lungu este singura finalistă din Iași a programului FLEX 2025-2026. Tânăra a primit o bursă de studiu în Statele Unite
02:00
Eleva Venera Lungu este singura finalistă din Iași a programului FLEX 2025-2026. Tânăra a primit o bursă de studiu în Statele Unite
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
02:00
Cine va pune mâna pe clădirea Poștei Române de pe strada Cuza Vodă, din Iași? Două firme au licitat același preț. Care va fi criteriul de departajare
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
02:00
Peste un milion de euro cheltuie Spitalul pentru Copii „Sf. Maria” din Iași pentru digitalizare! Unitatea medicală caută firme pentru furnizarea produselor
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
02:00
CTP Iași cumpără uleiuri și unsori în valoare de 745.248 de lei pentru autobuze
Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
02:00
FOTO Revoltă în rândul părinților, din cauza meniului de la o grădiniță din Iași. Acuzații grave la adresa directoarei, după ce o firmă de catering livrează mâncarea copiilor: „Sunt niște contracte pe sub mână”
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
02:00
Cum trebuie să mâncăm și să bem de sărbători în așa fel încât să nu avem nevoie de ajutorul medicului. Dr. Liliana Mihailov: „Nu trebuie să trecem peste aceste limite”
Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”
02:00
FOTO Vor fi înlăturați producătorii din piața CUG? Aceștia aduc acuzații grave conducerii EcoPiața din Iași, după ce a izbucnit un scandal: „Mi-a spus să mă duc acasă, că este totul aranjat și îmi ia locul!”
Decizie care contrazice logica! Vatmanii de la CTP Iași au primit stick-uri cu colinde de la companie, însă sistemele audio din tramvaie sunt defecte: „Nu ne-au mai întrebat dacă le putem folosi”
02:00
FOTOVIDEO Decizie care contrazice logica! Vatmanii de la CTP Iași au primit stick-uri cu colinde de la companie, însă sistemele audio din tramvaie sunt defecte: „Nu ne-au mai întrebat dacă le putem folosi”
S-a îmbătat și a făcut circ la „ol-inclusiv”
02:00
S-a îmbătat și a făcut circ la „ol-inclusiv”
Spitalul de Boli Infecțioase a contestat executarea silită pentru neplata sporurilor COVID din 2020! La mijloc este vorba de sute de mii de lei
02:00
Spitalul de Boli Infecțioase a contestat executarea silită pentru neplata sporurilor COVID din 2020! La mijloc este vorba de sute de mii de lei