Prima pagină » Actualitate » Pierdere uriașă în sportul românesc! S-a stins din viață antrenorul de rugby Virgil Bălașa!
Pierdere uriașă în sportul românesc! S-a stins din viață antrenorul de rugby Virgil Bălașa!

Pierdere uriașă în sportul românesc! S-a stins din viață antrenorul de rugby Virgil Bălașa!

05 ian. 2026, 07:13,
Redacția BZI în Bzi.ro

Pierdere uriașă în sportul românesc! Fostul jucător și antrenor Virgil Bălașa s-a stins din viață duminică, 4 ianuarie 2026, după o lungă suferință, la vârsta de 72 de ani, a anunțat Federația Română de Rugby. Virgil Bălașa a format generații întregi de jucători, mulți dintre aceștia fiind cunoscuți în echipa națională a României. S-a stins din viață un mare antrenor de rugby, lăsând un gol imens în lumea sportului din România!

Pierdere uriașă în sportul românesc!

Fostul jucător de rugby și antrenor Virgil Bălașa a murit pe 4 ianuarie 2026, la vârsta de 72 de ani, după o lungă suferință cauzată de lupta cu boala. Federația Română de Rugby a anunțat decesul marelui sportiv român, iar vestea i-a îndurerat pe toți cei care l-au cunoscut. Colegii de breaslă au doar cuvinte de laudă pentru Virgil Bălașa, la fel și fanii acestuia.

Numele lui Virgil Bălașa este legat de clubul CS Rapid, la care a jucat și a fost și antrenor. Multiplu campion național de juniori, cu rezultate remarcabile în competițiile internaționale de juniori cu echipele CSȘ Locomotiva București, CN Aurel Vlaicu, RC Zimbrii, CSȘ Triumf, Virgil Bălașa a format generații întregi de jucători, mulți dintre aceștia fiind adevărate repere în echipa națională a României.

Decesul marelui antrenor de rugby Virgil Bălașa reprezintă o mare pierdere pentru sportul românesc. Înmormântarea va avea loc marți, 6 ianuarie 2026.

„Anul începe cu o veste tristă în rugby-ul românesc: s-a stins din viață, după o lungă suferință, fostul jucător și antrenor Virgil Bălașa. Numele său, ca sportiv, este legat de clubul CS Rapid, unde, peste ani, la finalul carierei de jucător, și-a început și activitatea de antrenor. Pentru cei care doresc să își ia un bun-rămas, trupul neînsuflețit este depus la capela Bisericii Sfinții Martiri Brâncoveni din Chitila. Înmormântarea va avea loc marți, 6 ianuarie, la Cimitirul Parohial Chitila 1”, se precizează în comunicatul postat pe rețelele de socializare.

O altă legendă a sportului s-a stins din viață

Fotbalul românesc a rămas cu o mare pierdere după trecerea în neființă, la vârsta de 79 de ani, a fostului mijlocaș Lazăr Pârvu, sportiv care a evoluat pentru cluburi de prestigiu precum Dinamo, UTA Arad și Poli Timișoara. Clubul UTA Arad a anunțat pe 23 decembrie 2025 decesul fostului fotbalist, un nume important, o legendă.

Lazăr Pârvu s-a afirmat în fotbalul de primă ligă la Dinamo București, unde a ajuns la vârsta de 20 de ani. A evoluat timp de patru sezoane în tricoul formației bucureștene, după care a fost transferat la CFR Timișoara. În anul 1972, acesta a devenit jucător al UTA Arad, echipă pentru care avea să joace în prima parte a anilor ’70. După un sezon petrecut la Poli Timișoara, fotbalistul a revenit la UTA în 1974, precizează capital.ro. Lazăr Pârvu s-a retras din activitatea de jucător la vârsta de 31 de ani, de la UM Timișoara, rămânând ulterior aproape de fotbal în calitate de observator federal. Clubul UTA Arad a transmis un mesaj de condoleanțe, subliniind legătura constantă a fostului fotbalist cu orașul.

„Odihnește-te în pace, Lazăr Pârvu! Familia roș-albă suspină iar, la aflarea unei noi vești triste: azi dimineață a plecat dintre noi Lazăr Pârvu, component al UTA-ei în anii 1970. Născut pe 24 februarie 1946, la Orșova, puternicul și polivalentul fotbalist s-a afirmat la Dinamo București pe când avea 20 de ani. După patru sezoane petrecute în tricoul „Câinilor roșii” a plecat la CFR Timișoara, iar în anul 1972 a devenit fotbalistul UTA.

Lui i-a oferit legendarul Iosif Lereter tricoul său atunci când s-a retras, într-un meci cu Jiul Petroșani, și a făcut totul să îl onoreze. A plecat pentru un an la Poli Timișoara, iar în 1974 s-a întors UTA, pentru alte două campionate petrecute pe prima scenă a fotbalului românesc. S-a retras, la 31 de ani, de la UM Timișoara. A rămas conectat la fotbal din postura de observator federal, iar Aradul s-a bucurat de fiecare întâlnire cu el. Odihnească-se în pace!”, a transmis clubul într-o postare pe Facebook, pe 23 decembrie 2025.

Lumea sportului românesc a mai pierdut o legendă. Este vorba despre marele jucător și antrenor de rugby Virgil Bălașa. Acesta s-a stins din viață pe 4 ianuarie 2026, la vârsta de 72 de ani, după o grea suferință și luptă cu boala.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 ianuarie 2026
06 ianuarie 2026