Local

Măcel in Copou: Poli Iași – CSU Craiova, scor 2-5

Publicat: 15 feb. 2020

Oltenii au început în forță meciul și aveau 3-0 după 22 de minute. Luis Nițu, în minutul 10, Alex Cicâldău, în minutul 16, din penalty, și Mihai Bălașa, în minutul 22, au marcat pentru elevii lui Corneliu Papură părea că au securizat victoria.

După pauză, ieșenii au fost aproape de o revenire, profitând de neatențiile oltenilor. Frăsinescu și De Iriondo au punctat în minutele 52 și 69, iar echipa lui Mircea Rednic spera la egalare. Poli Iași a încercat să egaleze, a presat, dar nu a putut marcat și golul trei. Pe contraatac, oltenii au punctat de două ori, prin Bancu (82) și Koljic (88) și și-au asigurat victoria.

După 25 de meciuri, Craiova are 46 de puncte și este pe doi, la trei puncte de CFR Cluj. Poli Iași este pe 12, cu 22 de puncte.  În ultima etapă de play-off, Craiova luptă cu CFR Cluj și dacă se impune o poate egala la puncte.

Echipele de start:

Poli Iași: Târnovanu – Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Breeveld, Passaglia – Luis Soares, Omoh, Chacana – Luckassen
Rezerve: Rusu, Iriondo, Radu, Horşia, Cristea, Mihalache, Longher
Antrenor: Mircea Rednic

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Niţu, Ivan
Rezerve: Popescu, Martic, Vătăjelu, Tiago Ferreira, Ivanov, Baiaram, Koljic
Antrenor: Corneliu Papură

Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iași)
Arbitru: Cătălin Popa // Asistenți: Florin Neacșu și Laszlo Bucsi

Cele două formații traversează perioade complet diferite din perspectiva formei sportive. Craiova a câștigat ambele partide din 2020 – 3-1 cu Gaz Metan și 2-1 cu Viitorul – și este deja calificată matematic în play-off. De partea cealaltă, Poli Iași a pierdut meciurile din acest an cu Mircea Rednic antrenor (1-2 cu Viitorul și 0-1 cu Sepsi).

Înaintea acestui duel, Craiova era pe locul 2 în Liga 1, cu 43 de puncte, în timp ce Poli Iași ocupa poziția a 12-a (22 de puncte). În tur, rezultatul a fost egal, 1-1.

90′ Arbitrul fluieră finalul meciului.
90′ Cosmin Frăsinescu este penalizat pentru că l-a împins pe Elvir Koljici
90′ Manuel De Iriondo de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar coechipierul său nu reușește să profite.
90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Dan Nistor de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Andrei Cristea
90′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Poli Iași i-a pus piedică lui Alexandru Cicâldău
90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 3
90′ Posesie: Poli Iași 60%, CS U Craiova 40%.
90′ Andrei Cristea este penalizat pentru că l-a împins pe Mihai Bălașa
88′ Ștefan Vlădoiu a dat pasa de gol.
88′ GOOOL! Elvir Koljici înscrie!
88′ Ștefan Vlădoiu de la CS U Craiova îi pasează unui coechipier.
88′ CS U Craiova pleacă pe contraatac.
88′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
87′ Repunere pentru Poli Iași
86′ Linas Klimavicius încasează un galben
86′ Linas Klimavicius de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Ștefan Vlădoiu
85′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
85′ Posesie: Poli Iași 60%, CS U Craiova 40%.
85′ Mirko Pigliacelli cere mingea
84′ Sorin Serban trimite o centrare.
84′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
84′ Mihai Bălașa e sub presiune, reușește să respingă
84′ Kevin Luckassen de la Poli Iași trimite în careu.
84′ Un jucător de la Poli Iași aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
83′ Cristian Bărbuț părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Ivan Martici.
81′ Alexandru Cicâldău a dat pasa de gol.
81′ GOOOL! Nicușor Bancu înscrie!
81′ Șansă bună, Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
81′ Posesie: Poli Iași 60%, CS U Craiova 40%.
80′ Repunere pentru CS U Craiova
80′ Şutul lui Manuel De Iriondo este blocat.
80′ Elvir Koljici revine pe teren.
80′ Alexandru Mateiu e sub presiune, reușește să respingă
80′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.
79′ Elvir Koljici este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
79′ Elvir Koljici este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
79′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
78′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
78′ Platini de la Poli Iași este surprins în ofsaid
76′ Elvir Koljici este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
76′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
76′ Elvir Koljici de la CS U Craiova faultează, lovindu-l pe Răzvan Grădinaru cu cotul.
75′ Nicușor Bancu este penalizat pentru că l-a împins pe Manuel De Iriondo
75′ Posesie: Poli Iași 65%, CS U Craiova 35%.
74′ Cristian Bărbuț este penalizat pentru că l-a împins pe Sorin Serban
74′ Dan Nistor trimite în careu din lovitură liberă
74′ Manuel De Iriondo încasează un galben
74′ Manuel De Iriondo de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Bogdan Vatajelu
73′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Bărbuț de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Sorin Serban
72′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Manuel De Iriondo
72′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
71′ Elvir Koljici este penalizat pentru că l-a împins pe Linas Klimavicius
70′ Posesie: Poli Iași 60%, CS U Craiova 40%.
70′ Michael Omoh părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Andrei Cristea.
70′ Răzvan Grădinaru este penalizat pentru că l-a împins pe Nicușor Bancu
69′ GOOOL! Manuel De Iriondo șutează din voleu direct în plasă!
69′ Platini de la Poli Iași centrează excelent…
68′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
68′ Mirko Pigliacelli cere mingea
68′ Platini trimite o centrare.
67′ Andrei Ivan părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Bogdan Vatajelu.
67′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ștefan Vlădoiu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Ovidiu Horsia
66′ Poli Iași are posesia.
65′ Cosmin Frăsinescu este avertizat pentru proteste la adresa arbitrului
65′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Michael Omoh de la Poli Iași i-a pus piedică lui Elvir Koljici
65′ O lovitură liberă a lui Michael Omoh este blocată de portar, iar mingea revine în joc
65′ Posesie: Poli Iași 41%, CS U Craiova 59%.
64′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Mateiu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Sorin Serban
63′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
62′ Sorin Serban încasează un galben
62′ Sorin Serban de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Cristian Bărbuț
62′ Kevin Luckassen de la Poli Iași este surprins în ofsaid
60′ Posesie: Poli Iași 41%, CS U Craiova 59%.
60′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Bărbuț de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Ovidiu Horsia
59′ Nicandro Breeveld părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Manuel De Iriondo.
59′ Repunere pentru Poli Iași
59′ Mihai Bălașa execută o lovitură liberă spre poartă, dar mingea se duce departe de ţintă
58′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași i-a pus piedică lui Andrei Ivan
57′ Uros Cosic e sub presiune, reușește să respingă
57′ Lucas Chacana trimite o centrare.
56′ Cristian Bărbuț este penalizat pentru că l-a împins pe Sorin Serban
55′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Mateiu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Michael Omoh
55′ Posesie: Poli Iași 44%, CS U Craiova 56%.
54′ Poli Iași are posesia.
54′ Repunere pentru Poli Iași
53′ Șutul lui Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova trece departe de poartă
53′ Un-doi frumos între Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova și Andrei Ivan.
53′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Bărbuț de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Sorin Serban
52′ Juan Pablo Passaglia a dat pasa de gol.
52′ GOOOL! Cosmin Frăsinescu trimite mingea din voleu direct în plasă.
52′ Juan Pablo Passaglia trimite în careu din lovitură liberă
51′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Ivan de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru
51′ Elvir Koljici este penalizat pentru că l-a împins pe Cosmin Frăsinescu
51′ Mirko Pigliacelli cere mingea
51′ Kevin Luckassen trimite o centrare.
50′ Șansă bună, Sorin Serban de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
50′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
50′ Posesie: Poli Iași 41%, CS U Craiova 59%.
49′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
49′ Michael Omoh trimite din voleu pe poartă, dar Mirko Pigliacelli reține.
48′ Cosmin Frăsinescu de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
48′ Platini de la Poli Iași execută un corner de pe partea dreaptă.
48′ Mihai Bălașa respinge în corner.
47′ Mirko Pigliacelli cere mingea
47′ Răzvan Grădinaru trimite o minge lungă
46′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Nicușor Bancu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Platini
46′ Lucas Chacana părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Ovidiu Horsia.
46′ A început repriza a doua.
45′ S-a terminat! Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize
45′ Posesie: Poli Iași 42%, CS U Craiova 58%.
45′ Platini încasează un galben
45′ Platini de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Nicușor Bancu
45′ Juan Pablo Passaglia e sub presiune, reușește să respingă
45′ Andrei Ivan de la CS U Craiova îi pasează unui coechipier.
45′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
45′ Uros Cosic e sub presiune, reușește să respingă
45′ Sorin Serban trimite o centrare.
45′ Repunere pentru Poli Iași
45′ Dan Nistor trimite în careu din lovitură liberă
45′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 2
45′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Platini de la Poli Iași i-a pus piedică lui Nicușor Bancu
45′ Cristian Bărbuț de la CS U Craiova trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
45′ Posesie: Poli Iași 43%, CS U Craiova 57%.
45′ Mihai Bălașa e sub presiune, reușește să respingă
45′ Platini trimite o centrare.
44′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
44′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
44′ Nicandro Breeveld e sub presiune, reușește să respingă
44′ Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova execută un corner de pe partea stângă.
44′ Șutul bun de la distanță al lui Dan Nistor e respins în corner de Ștefan Târnovanu.
44′ Șansă bună, Andrei Ivan de la CS U Craiova taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
43′ Arbitrul îi arată lui Nicușor Bancu de la CS U Craiova un cartonaș galben pentru un fault anterior
43′ Elvir Koljici de la CS U Craiova preia slab mingea trimisă de un coechipier.
43′ Cristian Bărbuț trimite o centrare.
42′ Cristian Bărbuț de la CS U Craiova avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
42′ Mihai Bălașa e sub presiune, reușește să respingă
42′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.
41′ Meciul se reia
41′ Mirko Pigliacelli este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
41′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
40′ Kevin Luckassen primeşte un cartonaş galben pentru împingerea unui adversar
40′ Kevin Luckassen este penalizat pentru că l-a împins pe Mirko Pigliacelli
40′ Posesie: Poli Iași 44%, CS U Craiova 56%.
40′ Repunere pentru CS U Craiova
40′ Michael Omoh de la Poli Iași trimite cu capul, dar mingea se duce departe de poartă.
39′ Kevin Luckassen trimite o centrare.
39′ Șansă bună, Platini de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
39′ Alexandru Cicâldău e sub presiune, reușește să respingă
39′ Un jucător de la Poli Iași aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
39′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
38′ Repunere pentru Poli Iași
38′ Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova centrează imprecis
37′ CS U Craiova încearcă să creeze o fază periculoasă.
36′ Kevin Luckassen de la Poli Iași este surprins în ofsaid
36′ Platini de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
35′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
35′ Posesie: Poli Iași 30%, CS U Craiova 70%.
35′ Poli Iași pleacă pe contraatac.
35′ Luis Nitu s-a accidentat şi e înlocuit de Elvir Koljici.
34′ Juan Pablo Passaglia șutează din afara careului, dar ratează ținta.
34′ Șansă bună, Michael Omoh de la Poli Iași taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
34′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Michael Omoh
33′ Ștefan Târnovanu cere mingea
32′ Nicușor Bancu trimite o centrare.
32′ Nicușor Bancu de la CS U Craiova avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
32′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Platini de la Poli Iași i-a pus piedică lui Andrei Ivan
31′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
31′ Repunere pentru CS U Craiova
30′ Posesie: Poli Iași 46%, CS U Craiova 54%.
30′ Răzvan Grădinaru șutează din afara careului, dar ratează ținta.
30′ Kevin Luckassen de la Poli Iași preia slab mingea trimisă de un coechipier.
30′ Un jucător de la Poli Iași aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
30′ Alexandru Mateiu e sub presiune, reușește să respingă
30′ Alexandru Mateiu trimite în careu din lovitură liberă
29′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Ivan de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Platini
29′ O lovitură liberă a lui Alexandru Cicâldău este blocată de portar, iar mingea revine în joc
28′ Platini este penalizat pentru că l-a împins pe Andrei Ivan
27′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
27′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
26′ Kevin Luckassen de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Uros Cosic
26′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
25′ Posesie: Poli Iași 45%, CS U Craiova 55%.
25′ Repunere pentru CS U Craiova
25′ Michael Omoh trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
25′ Andrei Ivan îşi pune echipa sub presiune după o respingere nereuşită.
25′ Platini de la Poli Iași execută un corner de pe partea dreaptă.
25′ Nicușor Bancu respinge în corner.
24′ Meciul se reia
23′ Ștefan Târnovanu este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
23′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
22′ GOOOL! Mihai Bălașa de la CS U Craiova trimite cu capul în plasă
22′ O lovitură de cap a lui Andrei Ivan este blocată de către portar, iar mingea revine în joc
22′ Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova execută un corner de pe partea stângă.
22′ Platini respinge în corner.
21′ CS U Craiova încearcă să creeze o fază periculoasă.
21′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Andrei Ivan de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru
20′ Posesie: Poli Iași 47%, CS U Craiova 53%.
20′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
19′ Andrei Ivan de la CS U Craiova preia slab mingea trimisă de un coechipier.
19′ Nicușor Bancu trimite o centrare.
18′ Repunere pentru CS U Craiova
18′ Lucas Chacana execută o lovitură liberă spre poartă, dar mingea se duce departe de ţintă
18′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ștefan Vlădoiu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Kevin Luckassen
17′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
16′ GOOOL! Alexandru Cicâldău (CS U Craiova) înscrie de la penalty.
15′ Posesie: Poli Iași 52%, CS U Craiova 48%.
15′ PENALTY! Linas Klimavicius de la Poli Iași îi pune piedică unui adversar și arbitrul acordă penalty!
15′ Șansă bună, Dan Nistor de la CS U Craiova taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
14′ CS U Craiova aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
13′ Şutul lui Michael Omoh este blocat.
13′ Poli Iași are posesia.
11′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
10′ Alexandru Cicâldău a dat pasa de gol.
10′ GOOOL! Luis Nitu de la CS U Craiova înscrie din afara careului
10′ Șansă bună, Alexandru Cicâldău de la CS U Craiova taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
10′ Posesie: Poli Iași 49%, CS U Craiova 51%.
10′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Dan Nistor de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Nicandro Breeveld
10′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Kevin Luckassen de la Poli Iași i-a pus piedică lui Mihai Bălașa
9′ Nicandro Breeveld de la Poli Iași este surprins în ofsaid
9′ Juan Pablo Passaglia trimite în careu din lovitură liberă
8′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Nicușor Bancu de la CS U Craiova i-a pus piedică lui Platini
8′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
7′ Cristian Bărbuț de la CS U Craiova este surprins în ofsaid
7′ Alexandru Cicâldău trimite o minge lungă
6′ CS U Craiova are posesia.
5′ Posesie: Poli Iași 50%, CS U Craiova 50%.
4′ Repunere pentru CS U Craiova
4′ Kevin Luckassen trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
4′ Cristian Bărbuț de la CS U Craiova avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
3′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
2′ Repunere pentru Poli Iași
2′ Andrei Ivan trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
1′ Poli Iași are posesia.