Prima pagină » Local » Polițiștii de frontieră Iași au reținut un cetățean camerunez care încerca să treacă râul Prut înot – UPDATE

Polițiștii de frontieră Iași au reținut un cetățean camerunez care încerca să treacă râul Prut înot – UPDATE

03 apr. 2025, 11:05, 1 ,
Redacția BZI în Local

Pe 31 martie 2025, polițiștii de frontieră din România au reținut un cetățean camerunez de 33 de ani, care încerca să treacă râul Prut înot, în direcția vestul Europei.

UPDATE: Operațiune comună pe ambele maluri ale Prutului: rețea de migrație ilegală destructurată de autoritățile de frontieră din Republica Moldova și România.

„În noaptea de 30 spre 31 martie 2025, angajații Poliției de Frontieră din Republica Moldova, în conlucrare cu omologii din România, au reușit dejucarea unei tentative de migrație ilegală peste frontiera moldo-română, în apropierea localității Moara Domnească, raionul Glodeni.
Totul a pornit de la identificarea unui vehicul suspect abandonat în apropierea râului Prut. Intervenția rapidă a patrulei din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră „Cuhnești” a dus la descoperirea unei bărci gonflabile și a urmelor care indicau o posibilă trecere ilegală a frontierei.  În cadrul cercetărilor extinse pe teren, au fost depistate patru femei de origine cameruneză, ascunse în vegetația deasă a Rezervației Naturale „Pădurea Domnească”. La scurt timp, alte două persoane de gen masculin au fost observate traversând Prutul spre România. Datorită intervenției operative dintre cele două autorități de frontieră, una dintre persoane a fost reținută pe teritoriul românesc, iar cealaltă a fost depistată la câteva ore în Republica Moldova – acesta fiind, totodată, și proprietarul autoturismului abandonat”, transmite Poliţia de Frontieră a Republicii Moldova.

Acțiunea a avut loc în județul Iași, unde polițiștii au tras patru focuri de avertisment pentru a-l opri pe camerunez, care nu s-a supus somațiilor.

„Tot în data de 31 martie  a.c.,în jurul orei 02.15, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Românești, acţionând în baza schimbului de informaţii cu structurile de frontieră din Republica Moldova, au descoperit pe direcția localității Bădărăi, în apropierea malului râului Prut, doi bărbați care nu își justificau prezența în zonă.

Ca urmare a verificărilor efectuate, colegii noștri au stabilit că bărbații, un cetățean român și unul din Republica Moldova, în vârstă de 22, respectiv 20 de ani, așteptau să preia patru persoane, de origine afro-asiatică, care intenționau să intre ilegal în România, cu scopul de a ajunge în municipiul București. Persoanele în cauză au fost depistate și reținute de autoritățile de frontieră din Republica Moldova pe malul râului Prut.

În urma celor constatate, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat, în cazul cetățeanului camerunez și de tentativă la trafic de migranți în cazul celor doi tineri.

În baza Acordului de Readmisie, cetățeanul camerunez a fost preluat de autorităţile de frontieră ale statului vecin pentru continuarea cercetărilor.

Autorităţile de frontieră din cele două state vor colabora în viitor şi vor lua toate măsurile necesare pentru a păstra un climat de ordine şi siguranţă la frontiera comună”, a precizat purtător de cuvânt al I.T.P.F. Iaşi, comisar șef de poliţie Denis Mihaela Lazăr.

De asemenea, autoritățile moldovenești au reținut un cetățean moldovean care l-a ajutat pe camerunez să traverseze râul.

„În urma cooperării dintre poliţişti de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Iași cu structurile de frontieră din Republica Moldova, au fost depistați, în zona de responsabilitate, cinci cetățeni care au încercat să intre ilegal în România și trei bărbați implicați în traficul de migranți.

În data de 31 martie  a.c.,în jurul orei 04.10, acţionând în baza schimbului de informaţii cu structurile de frontieră din Republica Moldova, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Bivolari, au organizat o acţiune specifică, pe timpul căreia, pe direcţia localităţii de frontieră Tabăra, județul Iași, au observat doi bărbaţi care au trecut râul Prut înot.

Pentru reţinerea acestora, poliţiştii de frontieră au efectuat somaţiile legale verbale, însă pentru că nu s-au supus, colegii noştri au folosit armamentul din dotare, cu respectarea prevederilor legale, fiind astfel trase patru focuri de avertisment în plan vertical. Profitând de întuneric și vegetația din zonă, una dintre persoane a sărit în râul Prut, însă, la scurt timp, autoritățile de frontieră din Republica Moldova au informat despre faptul că au reținut, pe malul moldovenesc al râului Prut persoana în cauză, respectiv un cetățean moldovean care îl ajutase pe camerunez să treacă râul Prut.

În urma verificărilor efectuate, în cooperare cu omologii din statul vecin, colegii noștri au stabilit că persoana depistată pe teritoriul României este un cetățean camerunez, în vârstă de 33 de ani, care a declarat că intenţiona să ajungă într-o țară din vestul Europei”, au transmis polițiștii de frontieră Iași.

Bugetul.ro
Adio, 0,50 lei din garanția SGR! Românii care colectează sticle și PET-uri vor avea parte de schimbări importante în viitorul nu foarte îndepărtat
redactia.ro
Doliu în politica românească. A murit un membru important USR. S-a și filmat înainte să se arunce de la etaj
Bugetul.ro
Orașul în care nu a mai plouat de 600 de ani. Una dintre cele mai exotice capitale de pe planetă se bucură și de un fenomen meteorologic neobișnuit
a1.ro
Artista din România care și-a asumat relația cu o fată. Cum s-a filmat alături de noua ei iubită | VIDEO
Playtech.ro
Rugăciunea puternică pe care este bine să o rostești de Izvorul Tămăduirii pentru sănătate și binecuvântare în familie
observatornews.ro
"A murit din cauza incompetenţei". Anastasia s-a stins sub ochii părinţilor din cauza unei infecţii virale. Sora ei geamănă, la un pas să aibă aceeaşi soartă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Trei regiuni din România vor fi lovite de ciclonul ce a generat cod roșu în Europa
realitatea.net
Se anunță scumpiri în lanț. Expiră plafonările pe care Guvernul nu se știe dacă le va mai prelungi
SportpeSurse
Frații Pavăl de la Dedeman au dat marea lovitură! Au plătit o avere pentru comoara din București
Playtech.ro
Ce zodii sunt puse la încercare în mai. Trec prin situații grele sau o mare cumpănă
Dailybusiness.ro
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
RomaniaTV
Bomba zilei! Salarii majorate cu 25% pentru bugetari, diferenţa se plăteşte retroactiv, adaptată la inflaţie, din 2018
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Românii nu vor mai plăti cash sau cu cardul. Noua metodă de plată care va deveni obligatorie
redactia.ro
Care au fost, de fapt, ultimele cuvinte ale Papei înainte de a muri. Gestul emoționant pe care l-a făcut cu puțin timp înainte să intre în comă
ego.ro
Anca Alexandrescu, de nerecunoscut! În aceste imagini, îți e greu să-ți dai seama că ea este FOTO
Comentarii
  • toti muslimii vin in Occident. Occidentul sta pe un butoi de pulbere. paharul se va varsa o data si o data. va trebui ca UE sa puna piciorul in prag si sa zica HALT! PANA AICI! toti emigrantii sa fie expulzati in tarile de origine! astia nu vin la munca! vin pentru ajutoare sociale si l-a dat in cap la oameni!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`