La data de 21 iulie, polițiștii ieșeni au acționat pentru nerespectarea regulilor de către pietoni. De asemenea, au fost aplicate 39 de sancţiuni contravenționale.
„La data de 21 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier, au acționat pe raza municipiului Iași, pentru combaterea accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării normelor rutiere referitoare la indisciplina pietonilor.
Au fost aplicate 39 de sancţiuni contravenționale din 23 abateri pietoni, iar 16 pentru alte abateri, în valoare totală de 19.567 lei.
De asemenea, au fost reținute 3 permise de conducere, din care 1 pentru neacordare prioritate vehicule și 2 pentru alte abateri, fiind constatată și o infracțiune.
De exemplu: în după amiază 21 iulie a.c., un bărbat, de 32 de ani, din municipiul Iași, a fost sancționat contravențional întrucât a fost surprins în timp ce traversa prin loc nepermis pietonilor. Aceasta a fost sancționat contravențional, conform prevederilor O.U.G. 195/2002, privind circulația pe drumurile publice”, transmit reprezentanții IPJ Iași.