Directorul general al Postei Romane, Valentin Florin Ştefan, a anunţat că unitatea pe care o conduce plănuieşte reduceri de personal. Astfel, angajaţii care vor depune o cerere pentru a pleca voluntar vor primi salarii compensatorii.
„Începând cu data prezenţei (n.r. 27.11.2023) se declanşează programul de plecări voluntare ale salariaţilor, prin încetarea contractelor lor individuale de muncă, la cerere, cu acordul părţilor, acţiune care va dura până la data de 8 ianuarie 2024 inclusiv. Îşi vor putea exprima opţiunea de plecare voluntară salariaţii din cadrul companiei, indiferent de funcţia deţinută. Salariaţii care vor înainta o cerere de încetare a contractului individual de muncă, cu acordul părinţilor şi aceasta le va fi aprobată, vor beneficia de o compensaţie bănească”, a transmis directorul Postei Române.
Toate detaliile pot fi consultate AICI!