Prima pagină » Actualitate » Povestea unui roman întors după trei luni de cules sparanghel în Germania
Povestea unui roman întors după trei luni de cules sparanghel în Germania

Povestea unui roman întors după trei luni de cules sparanghel în Germania

14 apr. 2020, 13:00,
în Actualitate

Un român care a lucrat şi anul trecut în Germania, şi s-a întors de acolo nemulţumit de banii primiţi, a plecat acum din nou să muncească în acea ţară, pentru că la noi a rămas fără serviciu, din cauza coronavirusului.

Anul trecut, Ioan a lucrat pentru prima dată în Germania, în apropiere de Munster, la o fermă care cultiva sparanghel. După aproape trei luni de muncă grea, de 10 ore pe zi fără pauză, s-a întors acasă cu mai puţin de 1.850 de euro, asta după ce din salariu îi fuseseră reţinuţi aproape 1.000 de euro pentru cazare, mâncare şi utilităţi.

„Nu a fost o experienţă plăcută”, povesteşte românul pentru Deutsche Welle.

Dar, cum la noi în ţară a rămas fără loc de muncă din cauza pandemiei şi a fost sunat de un intermediar şi chemat în Germania, Ioan a plecat din nou la recoltarea sparanghelului. În plus, i s-a promis de această dată condiţii mai bune şi bani mai mulţi.

Germania are însă restricţii severe pentru lucrători. În primele 14 zile, nou-sosiţii trăiesc separat de ceilalţi şi nu li se permite să părăsească spaţiul fermei, iar hainele şi farfuriile trebuie spălate la cel puţin 60 de grade.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
03 iulie 2026
03 iulie 2026