Prefectul județului Olt, Cosmin Florescu (PSD), și subprefectul Ștefan Nicolae (PNL) au fost audiați marți noaptea, 23 decembrie, de procurorii militari în cadrul unui dosar privind uzul de armă fără drept și nerespectarea regimului armelor și munițiilor, potrivit informațiilor transmise de Agerpres.
În urma audierilor, cei doi oficiali au fost plasați sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, măsură care include și restricția de a nu-și exercita atribuțiile în cadrul funcțiilor publice pe care le dețin în această perioadă.
Un alt militar este, de asemenea, cercetat în cadrul aceluiași dosar, tot sub control judiciar.
Prefectul și subprefectul Oltului, implicați într-un dosar privind uzul de armă fără drept
Incidentul care a dus la această anchetă a avut loc în luna mai, în timpul unui exercițiu de mobilizare a rezerviștilor (MOBEX), desfășurat într-un poligon din Redea, județul Olt, în apropierea municipiului Caracal. La exercițiu au participat rezerviști din județele Olt și Teleorman, iar prefectul și subprefectul au fost prezenți în calitate oficială.
Potrivit surselor, la finalul exercițiului, cei doi oficiali ar fi solicitat unui comandant militar permisiunea de a trage în poligon, solicitare care a fost aprobată. În urma acestei aprobări, prefectul și subprefectul ar fi folosit arme Kalașnikov, trăgând fiecare aproximativ 60 de gloanțe, fără a avea drept legal pentru această activitate.
Conform declarațiilor unor oficiali locali, militarul responsabil de organizarea exercițiului ar fi întocmit documente care să justifice permiterea tragerii, situație aflată acum în atenția procurorilor.
Exercițiul MOBEX OT-GR-TR-25, desfășurat între 26 și 30 mai în județele Olt, Giurgiu și Teleorman, a avut ca scop evaluarea rezervei de mobilizare și instruirea practică a rezerviștilor. Poligonul din Redea a fost scena unei secvențe de instruire practică, la care, pe lângă rezerviști, au fost prezenți și cei doi oficiali.
Procurorii militari continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele în care prefectul și subprefectul au folosit armele în poligon și pentru a verifica eventuale nereguli în documentele întocmite.