Prima pagină » Local » Premieră în România. Autoritățile din Iași folosesc o metodă eficientă utilizată în Wuhan pentru combaterea COVID-19 – Galerie Foto, Video

Premieră în România. Autoritățile din Iași folosesc o metodă eficientă utilizată în Wuhan pentru combaterea COVID-19 – Galerie Foto, Video

26 mart. 2020, 22:20,
în Local

Pentru prima dată în România, străzile unui oraş sunt dezinfectate cu ajutorul unei astfel de . SC Salubris SĂ se ocupa în fiecare noapte între 22.00 şi 6.00 de sterilizarea Iaşului. Soluţia de hipoclorit de sodiu este împrăştiata cu ajutorul unei autospeciale dotată cu un echipament de pulverizare la joasă altitudine. Această soluţie este avizata de Comisia de Biocide şi de DSP Iaşi. În Wuhan aceasta metodă se foloseşte din 9 februarie. La Iaşi, Salubris a intrat în posesia utilajului din ianuarie însă nu s-a putut folosi până nu au primit avizul DSP și al Comisiei de Biocide. De asemenea primarului municipiului Iași a vorbi pe larg despre aceasta metodă.

„Dragi prieteni,

Noaptea trecută, 25 spre 26 martie, am continuat dezinfecția în municipiul Iași și am intervenit cu hipoclorit de sodiu, substanța biocida (aproximativ 760 de kilograme), în concentrație reglementată de Ministerul Sănătății, pe următoarele artere: Socola, Bucium, Tudor Vladimirescu, Sf. Andrei, Petru Movilă, Silvestru, Nicolae Iorga, Independenței, Elena Doamnă, Anastasie Panu, Palat și Prof. Dimitrie Mangeron, precum și pe șoseaua Bucium și aleea Nicolina.

În acest scop a fost folosită în premieră o autospecială dotată cu un echipament de pulverizare la joasă altitudine, utilajul fiind în dotarea Salubris SĂ.

În această noapte vom acționa cu circa 1.200 de kilograme de hipoclorit de sodiu/biocid pe următoarele artere: Poitiers, Nicolina – CUG, Carol I, Grigore Ghica Vodă, Tabacului, Toma Cozma, precum și pe aleea Tudor Neculai, bulevardul Dacia și șoseaua Națională.

Această soluție tehnică de dezinfectare este o premieră națională și speram să obținem rezultatele scontate, dar asta doar dacă, împreună, facem efortul de a respecta măsurile de izolare socială, de limitate a contactelor directe dintre noi și de respectare a igienei personale.

Suntem prezenți în permanență și răspundem oricărei provocări pentru a trece cu bine peste această grea perioadă.”, a spus Mihai Chirica.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Cauza morții lui Gabi Mureșan. Ce spune ISU Mureș
S-a aflat care a fost cauza morții lui Gabi Mureșan. Fostul campion al României cu CFR Cluj și primar al comunei Apold a murit după ce s-a înecat într-un lac din județul Mureș. ISU Mureș a prezentat detalii despre intervenția echipajelor de salvare. Noi informații au fost făcute publice în cazul decesului lui Gabi Mureșan, […]
Cauza morții lui Gabi Mureșan. Ce spune ISU Mureș

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
09 iulie 2026
09 iulie 2026