Prima pagină » International » Premierul Boris Johnson: „Regatul Unit ar putea trăi foarte bine fără un acord post-Brexit”

Premierul Boris Johnson: „Regatul Unit ar putea trăi foarte bine fără un acord post-Brexit”

04 oct. 2020, 17:59,
în International

Prim-ministrul britanic Boris Johnson a estimat duminică, în cadrul unui interviu, că Regatul Unit ar putea „să trăiască foarte bine” cu un no-deal, dacă negocierile comerciale post-Brexit cu Uniunea Europeană, în continuare în impas, nu vor duce la un acord înainte de finalul perioadei de tranziţie, relatează AFP.

Premierul Boris Johnson, despre acordul post-Brexit

Regatul Unit a ieşit oficial din UE pe 31 ianuarie, dar continuă să aplice regulile europene până la 31 decembrie. În lipsa unui acord comercial până la această dată, numai regulile Organizaţiei Mondiale ale Comerţului (OMC) şi taxele sale vamale se vor mai aplica, cu potenţiale consecinţe dezastruoase pentru o economie britanică deja fragilizată de pandemia de coronavirus.

„Nu vreau în mod special să ajungem la o relaţie precum cea cu Australia sau bazată pe regulile OMC, dar putem trăi foarte bine cu asta”, a declarat duminică Boris Jonhson într-un interviu pentru BBC. „Cred că putem prospera puternic în aceste circumstanţe”, a adăugat el.

Declaraţia vine în contextul în care liderul conservator s-a pus de acord sâmbătă cu preşedinta Comisiei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru ca Londra şi Bruxelles să-şi intensifice negocierile, care au rămas în impas după o nouă sesiune de discuţii în această săptămână, în pofida unui calendar tot mai strâns.

Data viitorului summit UE

Boris Johnson a fixat de altfel data viitorului summit UE de la 15 octombrie drept termen-limită pentru a se ajunge la un acord, în timp ce europenii îşi acordă răgaz până la sfârşitul lunii.

Prim-ministrul britanic crede că încă este posibil ca cele două părţi să ajungă la un compromis, dar a subliniat că totuşi rămân „diferite probleme de soluţionat”.

„Uniunea Europeană trebuie să înţeleagă că suntem pe deplin serioşi în privinţa necesităţii de a ne controla propriile legi şi reglementări”, a avertizat el, arătându-se ferm în privinţa zonelor de pescuit britanice, un punct problematic al negocierilor.

Calendarul reluării negocierilor este încă incert, negociatorul britanic David Frost semnalând sâmbătă pe Twitter că acestea „vor începe imediat ce va fi posibil săptămâna viitoare”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte
Un cuplu cazat într-un hotel de trei stele din Eforie Nord susține că a găsit mucegai, praf și instalații sanitare deteriorate. Imaginile au fost publicate online, iar turiștii cer verificări din partea ANPC. Turiștii susțin că au descoperit o cameră cu numeroase probleme de igienă și întreținere, iar după ce au cerut schimbarea acesteia, spun […]
Revoltă după o cazare în Eforie Nord. Un cuplu susține că a găsit mucegai și mizerie într-un hotel de trei stele, deși a plătit 350 de lei pe noapte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 iulie 2026
11 iulie 2026