La începutul ședinței de Guvern, premierul Nicolae Ionel Ciucă face declarații de presă despre rectificarea bugetară, salariile bugetarilor și facturile românilor.
Iată cele mai importante declarații
Am folosit toate pârghiile de finanțare, atât pe bugetul de stat cât și cele provenite prin PNRR și fondul de modernizare. Sunt toate elementele de plan pentru iarnă 2022-2023. Am avut o prognoză pe termen scurt de la ANM. Am discutat perspectiva evoluţiei hidrografice la nivelul Ministerului Apelor şi Pădurilor şi a reieșit că este nevoie de reordinare pentru a echilibra sursele de energie și să ne îngrijim de modul în care asigurăm consumul la nivelul nivel energetic. Acest plan de măsuri am decis să fie prezentat comitetului pe 31 august. La nivelul Agenției Naționale de Reglementare am solicitat să primim o analiză a evoluției situației energetice, inclusiv a pieței, de la începutul anului și până acum. Precum și efectele pe care le-a produs OUG 27, având în vedere că primul pachet de sprijin al populației se aproprie de final. Primi datele conform cărora 97% din sumele pentru compensare au fost achitate. Din perspectiva aplicării OUG, luna aprilie care este prima lună nu a fost incă închisă. Este foarte important că de cum avem aceste date să venim cu măsuri concrete. Pe masa Guvernului este prioritară decizia de a sprijini populația vulnerabilă, ÎMM, industria alimentară. În acest fel, fac şi trecerea către agenda de astăzi, care are în prim plan are rectificarea bugetare care este una pozitivă.