Prima pagină » International » Premierul Spaniei, atac fără precedent la adresa judecătorilor: „Fac politică, nu justiție”
Premierul Spaniei, atac fără precedent la adresa judecătorilor:

Premierul Spaniei, atac fără precedent la adresa judecătorilor: „Fac politică, nu justiție”

02 sept. 2025, 15:20,
Redacția BZI în International

Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez se află în mijlocul unui scandal uriaș, după ce mai mulți dintre apropiații săi (inclusiv soția și fratele) au ajuns sub lupa anchetelor de corupție. Într-un interviu rar acordat televiziunii publice RTVE, liderul socialist a lansat luni, 1 septembrie, acuzații extrem de dure la adresa sistemului judiciar, afirmând că o parte dintre magistrați „nu fac dreptate, ci politică”.

„Nu există nici o îndoială că unii judecători fac politică, așa cum există politicieni care vor să facă justiție. Din fericire, este o minoritate, dar această minoritate aduce un prejudiciu imens justiției și credibilității sale”, a declarat Sánchez, citat de AFP.

Premierul s-a arătat revoltat de faptul că investigațiile au pornit, în opinia sa, de la denunțuri false și articole publicate de organizații de extremă dreapta, care au fost apoi folosite pentru a deschide dosare împotriva soției și fratelui său.

„Nu mi-aș fi imaginat vreodată că un asemenea atac ar putea să vizeze familia unui lider politic”, a adăugat el.

Soția și fratele lui Sánchez, anchetați pentru corupție și trafic de influență

Din aprilie 2024, Begoña Gómez, soția premierului, a intrat în vizorul procurorilor, fiind suspectată că ar fi profitat de poziția soțului său pentru a obține finanțări destinate masteratului pe care îl coordona la Universitatea Complutense din Madrid.

Suspiciunile privesc fapte de corupție și trafic de influență.

În paralel, fratele mai mic al lui Sánchez este cercetat pentru deturnare de fonduri, fraudă fiscală și trafic de influență.

Ambele dosare au fost deschise în urma unor plângeri venite din zona unor asociații descrise ca apropiate de extrema dreaptă.

Demisii, arestări și presiune politică uriașă

Scandalurile nu se opresc însă la familia premierului. Mai mulți dintre oamenii săi de încredere sunt implicați în anchete de corupție care zguduie Partidul Socialist Spaniol. În iunie, Santos Cerdán, considerat mâna dreaptă a lui Sánchez și fost număr 3 în partid, a fost arestat preventiv pentru luare de mită în legătură cu contracte publice. În aceeași anchetă sunt implicați fostul ministru José Luis Ábalos și consilierul premierului, Koldo García.

În fața acestor scandaluri, opoziția cere insistent demisia lui Sánchez, acuzând o adevărată „caracatiță a corupției” la vârful guvernului.

Premierul respinge însă categoric acuzațiile, susținând că nu există dovezi privind o „corupție sistemică” în cadrul Partidului Socialist și că nu a avut nicio informație care să indice implicarea colaboratorilor săi în fapte ilegale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Președintele Nicuşor Dan a vorbit despre desemnarea unui premier PSD-AUR, în condițiile tensiunilor politice dintre PSD și PNL. Șeful statului a transmis că nu desemna unui premier PSD-AUR. Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR Președintele Nicușor Dan a vorbit despre tensiunile din coaliţia de guvernare. „Este o neîncredere, o lipsă de susținere a PSD […]
Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 aprilie 2026
20 aprilie 2026