Prima pagină » National » Preotul Clement a murit într-un incendiu devastator. Duhovnicul nu a mai putut fi salvat din flăcările care i-au mistuit locuința

Preotul Clement a murit într-un incendiu devastator. Duhovnicul nu a mai putut fi salvat din flăcările care i-au mistuit locuința

16 apr. 2026, 12:08,
Redacția BZI în National

Un incendiu violent izbucnit în municipiul Onești a dus la moartea unui preot în vârstă de 66 de ani. Locuința acestuia a fost cuprinsă complet de flăcări, iar intervenția pompierilor nu a mai putut salva victima. Autoritățile au deschis o anchetă, iar cauza probabilă indică folosirea focului deschis în spații închise.

Un eveniment tragic a zguduit comunitatea din Onești în noaptea de 15 spre 16 aprilie, după ce un incendiu puternic a mistuit o locuință din cartierul Slobozia. Flăcările s-au extins rapid, iar în interiorul casei a fost găsit fără viață un preot cunoscut și respectat de enoriași. Incidentul readuce în atenție pericolele majore ale incendiilor domestice și necesitatea respectării măsurilor de siguranță.

Preotul Clement a murit într-un incendiu devastator

Alarma a fost dată în miez de noapte, când locuitorii din zonă au observat că o casă de pe strada Siliștei era cuprinsă de flăcări. La fața locului au intervenit de urgență echipajele de pompieri, care au mobilizat trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de primă intervenție și comandă, dar și o ambulanță SMURD.

La sosirea salvatorilor, incendiul se manifesta generalizat pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, afectând întreaga locuință cu parter și mansardă. Existau suspiciuni că persoane ar putea fi surprinse în interior, ceea ce a determinat o intervenție rapidă și complexă.

După stingerea incendiului, pompierii au făcut o descoperire tragică: în interiorul casei a fost găsit trupul carbonizat al unui bărbat. Victima a fost identificată ulterior ca fiind Clement Popa, un preot în vârstă de 66 de ani.

O pierdere dureroasă pentru comunitate

Victima incendiului este părintele Clement Popa, un slujitor al Bisericii profund respectat în comunitatea locală. Deși ieșise la pensie în urmă cu un an, acesta a continuat să slujească voluntar, rămânând aproape de credincioși și implicat în viața spirituală a zonei.

Timp de aproape patru decenii, părintele a fost un reper pentru locuitorii din cartierul Slobozia, fiind cunoscut pentru devotamentul său și pentru sprijinul oferit în momentele dificile. Enoriașii îl descriu ca pe un duhovnic apropiat de oameni, implicat activ în păstrarea tradițiilor și valorilor religioase.

De-a lungul anilor, părintele Clement Popa a oficiat constant slujbe importante pentru comunitate, inclusiv comemorările dedicate victimelor inundațiilor din 1991, un moment tragic rămas în memoria colectivă.

În semn de apreciere pentru întreaga sa activitate, la momentul pensionării, comunitatea i-a oferit o plachetă simbolică, mulțumindu-i pentru cei aproape 38 de ani de slujire neîntreruptă.

Cauza probabilă a incendiului

Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii incendiului. Primele concluzii indică drept cauză probabilă utilizarea focului deschis în spații închise, o practică extrem de periculoasă.

În urma incidentului, o femeie de 53 de ani a suferit un atac de panică sever și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.

Pompierii au reușit să lichideze incendiul și au acționat ulterior pentru înlăturarea efectelor și prevenirea reaprinderii. Cu toate acestea, tragedia rămâne una profundă pentru întreaga comunitate din Onești, care deplânge pierderea unui om dedicat și respectat.

Acest incident subliniază încă o dată importanța respectării regulilor de siguranță în locuințe și a evitării surselor de foc nesupravegheate, pentru a preveni astfel de tragedii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“
Senatorul Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură. Acesta a vorbit, într-un podcast, despre un posibil scenariu politic pentru alegerile din 2028, în care Ilie Bolojan ar putea deveni figura centrală a unui nou pol electoral. Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură: Ilie Bolojan își ia partid Senatorul Cristian Ghinea, de la […]
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 aprilie 2026
16 aprilie 2026