PSD ameninţă cu ieşirea de la Guvernare. Preşedintele partidului, Marcel Ciolacu, i-a avertizat pe liberali, marţi, că nu se cramponează de guvernare.
Declaraţia vine după ce un deputat PNL le-a cerut social-democraţilor să lase decizia privind Certificatul verde la muncă în mâna specialiştilor.
„Îi transmit domnului Pirtea foarte clar: până să intrăm la guvernare, după doi ani de zile, românii nu mai aveau nicio încredere în sistemul de sănătate, după o guvernare de dreapta. Dacă vrea să vadă aceste evidenţe sau vrea să înceapă să caute vinovaţi, părerea mea este că e o abordare greşită. PSD nu se cramponează de această guvernare, putem ieşi de la guvernare”, a declarat preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, marţi, la Antena 3.
Marcel Ciolacu: „PSD nu se cramponează de această guvernare, putem ieşi de la guvernare”
Preşedintele PSD le-a transmis liberalilor că exclude o colaborare plină de conflicte, aşa cum a fost relaţia acestora cu USR.
„Eu nu voi intra împreună cu colegii mei într-o astfel de abordare, într-o coaliţie care a funcţionat cum a funcţionat PNL cu USR. Dacă îşi doresc o astfel de abordare colegii mei, şi nu o abordare cu responsabilitate, PSD îşi vede de drumul lui, ne întoarcem la votul românilor”, a atras atenţia Ciolacu.
Ameninţarea PSD, după declaraţiile privind certificatul verde la muncă
Avertizarea transmisă de Marcel Ciolacu liberalilor vine după ce deputatul PNL Gabriel Pirtea l-a acuzat pe ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, că este înconjurat de o grupare puternică ce se opune introducerii Certificatului verde la locul de muncă şi i-a cerut să lase decizia în mâna Institutului de Sănătate Publică şi a Comisiei de Epidemiologie din Ministerul Sănătăţii.
„Dacă cineva vrea să ducă această coaliţie – eu nu cred că în acest moment ne permitem să o ducem spre un joc politic şi să încercăm să măsurăm partidele după sondaje şi anumite şmecherii. Eu nu intru în acest joc şi vreau să fiu foarte bine înţeles: această coaliţie este condamnată să reziste până în 2024”, a punctat Marcel Ciolacu.
Președintele PSD: ”Această coaliție este condamnată să reziste până în 2024”
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, marţi seară, la Antena 3, că actuala coaliţie este condamnată să reziste până în 2024, indiferent dacă acest lucru convine unora sau nu. Întrebat dacă există jar aprins în coaliţie, Marcel Ciolacu a declarat:
”Dacă cineva vrea să ducă această coaliţie – eu nu cred că în acest moment ne permitem să o ducem spre un joc politic şi să încercăm să măsurăm partidele după sondaje şi anumite şmecherii. Eu nu vreau să intru în acest joc şi vreau să fiu foarte bine înţeles. Această coaliţie trebuie să funcţioneze până în 2024, pentru că sunt nişte ani cu mari provocări pentru România. Am un partener în premier, care este un om de bună credinţă. Sunt ferm convins că vom respecta cu toţii cele pe care ni le-am asumat(…). Nu sunt dispute majore între mine şi domnul Cîţu, avem viziuni diferite şi abordări diferite, dar eu nu cred că cineva îşi permite să distrugă această coaliţie ţinând cont de ce provocări au românii”, a mai spus Ciolacu, adăugând că nu a avut consultări pe probleme de coaliţie cu preşedintele Klaus Iohannis.