Prima pagină » Actualitate » Președintele S.O.S. România, Diana Șoșoacă, a adus în atenția Comisiei Europene și Parlamentului European abuzurile Ucrainei
Președintele S.O.S. România, Diana Șoșoacă, a adus în atenția Comisiei Europene și Parlamentului European abuzurile Ucrainei

Președintele S.O.S. România, Diana Șoșoacă, a adus în atenția Comisiei Europene și Parlamentului European abuzurile Ucrainei

10 nov. 2023, 14:31,
în Actualitate

Diana Șoșoacă, senator de Iași, a trimis scrisori Comisiei Europene și Parlamentului European prin care dorește să arate faptul că Ucraina încalcă grav libertatea religioasă și drepturile minorităților etnice și nu îndeplinește condițiile minime de aderare la Uniunea Europeană. 

„Vă atrag atenţia asupra unei situaţii inacceptabile care are loc în Ucraina, stat pe care îl sprijiniţi cu banii ţărilor UE, inclusiv cu banii României”, a transmis senatorul de Iași, Diana Șoșoacă.

Diana Șoșoacă, scrisori adresate Comisiei Europene și Parlamentului European

Președintele S.O.S. România încearcă din răsputeri să atragă atenția Comisiei Europene și Parlamentului European. Diana Șoșoacă a discutat despre abuzurile făcute de Ucraina la adresa preoților români, și nu numai.

„În Ucraina, preoţii români sunt arestaţi de forţele de ordine ucrainene, iar credincioşilor ortodocşi de etnie română li se interzic slujbele în limba română şi li se închid bisericile.

Chiar miercuri, pe 8 noiembrie, ați recomandat  Consiliului European să înceapă negocierile de aderare ale Ucrainei la UE, după ce a primit anul trecut statutul de țară candidată.

A doua zi, pe 9 noiembrie, mănăstirea ortodoxă de la Bănceni, Cernăuţi, ce adăposteşte şi îngrijeşte peste 300 de copii săraci, a fost înconjurată şi atacată de către trupele înarmate ale statului ucrainean care au încercat să-i dea afară din mănăstire. Călugărul Mihail Jar, cetăţean român, alături de alţi călugări, şi ei români, au protestat împotriva regimului totalitar instaurat de Volodimir Zelenski, care îi supune de ani de zile la epurare etnică şi religioasă, inclusiv prin atacuri violente, aceştia fiind bătuţi şi arestaţi sistematic. Este de notorietatea internaţională cazul ÎPS Mitropolitul Longhin de la Cernăuţi care este trimis în judecată, hărţuit, ameninţat, încătuşat pentru că îşi manifestă credinţa religioasă, foloseşte limba română la slujbele religioase şi refuză să renunţe la ortodoxie”, a transmis Diana Șoșoacă.

Diana Șoșoacă, despre aderarea Ucrainei la UE

Diana Șoșoacă se opune vehement demarării procesului de aderare la UE a Ucrainei, țară care nu respectă o serie de drepturi fundamentale.

„Cum puteţi demara un asemenea proces de aderare la UE în condiţiile în care Ucraina nu respectă drepturi elementare ale minorităţilor şi credincioşilor şi atacă în mod oficial libertatea religioasă, interzicând slujbele religioase în limba română şi prigonind preoţii şi credincioşii români din Ucraina?

Veți construi o Uniune Europeană specială pentru Ucraina, unde poate fi interzisă religia, iar slujitorii Bisericii pot fi arestați și condamnați la închisoare pentru credința lor? O Uniune Europeană aparte, în care minoritățile să fie interzise, iar vorbirea propriei limbi să devină infracțiune?

În Articolul 22 al CARTEI DREPTURILOR FUNDAMENTALE A UNIUNII EUROPENE este precizat, cu privire la Diversitatea culturală, religioasă și lingvistică, faptul că ”Uniunea respectă diversitatea culturală, religioasă și lingvistică”. Unde respectă Ucraina aceste drepturi și în ce temei i-ați acordat statutul de candidat și recomandați începerea negocierilor de aderare la UE?

Vă solicit, de aceea, anularea statutului de candidat al Ucrainei la UE până când își va adapta legislația și va respecta drepturile minorităților etnice, va permite învățământul în limba maternă și va acorda libertate religioasă deplină.

În caz contrar, românii nu vor accepta aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană, iar eu, în calitate de senator al României, precum și partidul S.O.S. România pe care îl conduc, ne vom împotrivi acestui demers prin toate mijloacele legale, instituționale și parlamentare”, se arată în scrisorile trimise CE și PE de către Diana Șoșoacă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu avertizează că România se confruntă cu o situație de risc după incidentele cu drone. Ce spune despre posibilitatea unei escaladări
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a comentat incidentele din ultimele zile, în urma cărora trei drone au pătruns în spațiul aerian românesc și au fost doborâte de avioane F-16 ale Forțelor Aeriene Române. În opinia sa, astfel de episoade reprezintă un motiv de îngrijorare și impun o analiză atentă din partea autorităților. Traian Băsescu […]
Traian Băsescu avertizează că România se confruntă cu o situație de risc după incidentele cu drone. Ce spune despre posibilitatea unei escaladări

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iulie 2026
27 iulie 2026