Prima pagină » Local » Proces electoral fără incidente majore în județul Iași. Au fost luate măsuri stricte
Proces electoral fără incidente majore în județul Iași. Au fost luate măsuri stricte

Proces electoral fără incidente majore în județul Iași. Au fost luate măsuri stricte

24 nov. 2024, 12:39,
Redacția BZI în Local

În județul Iași, procesul electoral s-a desfășurat fără incidente grave. Au fost raportate trei posibile incidente, dintre care unul a dus la o sancțiune contravențională pentru provocare de scandal. Polițiștii au deschis două dosare pentru împiedicarea exercitării drepturilor electorale. Angajații MAI rămân mobilizați pentru a asigura desfășurarea în siguranță a alegerilor și pentru a verifica prompt orice sesizare. Continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei, inclusiv pe rețelele sociale, este interzisă conform legii, iar sancțiuni au fost aplicate pentru încălcări în ziua precedentă.

„Conform datelor centralizate până la această oră, la nivelul județului Iași, nu au fost înregistrate incidente grave care să afecteze procesul electoral.

Au fost sesizate 3 posibile incidente electorale, iar în urma verificărilor efectuate, o persoană a fost sancționată contravențional, conform Legii nr. 61/1991 pentru provocare de scandal.

De asemenea, în două cazuri, polițiștii din Iași s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de împiedicarea exercitării drepturilor electorale.

Angajații MAI, din județul Iași rămân mobilizați pentru asigurarea desfășurării în siguranță a alegerilor și pentru verificarea rapidă a oricărui tip de sesizare cu privire la încălcarea legii.

Având în vedere solicitările pe acest subiect, reiterăm că potrivit Legii nr. 370 din 2004 pentru alegerea Președintelui României, continuarea propagandei electorale după încheierea campaniei electorale, respectiv de ieri de la ora 7.00, este interzisă.

Potrivit Deciziei nr. 4546 din 2014 a Înaltei Curți de Casație și Justiție, în România, rețelele de socializare sunt considerate spațiu public, deci este interzisă continuarea promovării electorale inclusiv pe aceste rețele.

Precizăm că în cursul zilei de ieri au fost aplicate sancțiuni pentru continuarea propagandei electorale.

În continuare, fiecare sesizare cu privire la producerea unor incidente electorale, va fi verificată cu operativitate, imparțialitate și profesionalism de angajații MAI, indiferent de persoanele implicate”, a declarat Centrul de Informare Ieșean.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 iulie 2026
17 iulie 2026