Producătorii din Iași s-au înscris în programul „Tomata” 2026, la Direcția Agricolă. Cei care nu au depus documentele până acum o mai pot face până pe 15 aprilie 2026. Sunt așteptați 152 de potențiali beneficiari să se înscrie în program. Ajutorul financiar care poate fi obținut de legumicultori este de 1,5 euro pe metrul pătrat, iar suprafața minimă eligibilă este de 1.000 de metri pătrați. Producătorii din Iași speră că vor primi un ajutor financiar mai mare, după ce cheltuielile au crescut cu cel puțin 20% în ultimul an.
Un sfert din producătorii din Iași s-au înscris în programul „Tomata” 2026
Programul este derulat de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Direcțiile Agricole. Legumicultorii mai au timp să depună documentele la sediul Direcției pentru Agricultură Județeană Iași, de pe bulevardul Ștefan cel Mare, până la 15 aprilie 2026, dacă nu au făcut-o până acum. Persoanele care au nelămuriri cu privire la documentele pe care trebuie să le depună se pot adresa specialiștilor din cadrul instituției din domeniul agricol. Ajutorul financiar care poate fi obținut de legumicultori este de 1,5 euro pe metrul pătrat, iar suprafața minimă eligibilă este de 1.000 de metri pătrați. Însă, producătorii speră la un ajutor financiar mai mare.
„Ne este foarte greu, cheltuielile au crescut foarte mult. Avem nevoie de mai mulți bani. Totul s-a scumpit, clienții cumpără mai puțin, noi trebuie să scoatem legume de calitate. Statul trebuie să încurajeze producătorii”, susține Andrei Apopei, legumicultor din Iași.
Ce condiții trebuie să îndeplinească producătorii pentru a obține ajutoarele de minimis
Legumicultorii sunt condiționați să obțină producțiile minime corespunzătoare culturii înființate, să fie înregistrați în evidențele Registrului Agricol, deschis la primăriile în a căror rază administrativ-teritorială se află suprafețele cultivate cu legume în spațiile protejate în anul în care solicită sprijinul – respectiv la data solicitării sprijinului –, dar și să dețină Registrul de evidență a tratamentelor, cu produse de protecție a plantelor. Fermierii trebuie să recolteze și să valorifice producția anual, după verificările oficiale, cel târziu până pe 15 octombrie 2026. Ajutorul se acordă pentru mai multe tipuri de legume, dacă sunt cultivate pe cel puțin 1.000 mp de spațiu protejat. Legumele eligibile sunt: ardei (gras, lung, gogoșar sau iute), castraveți, ceapă verde, fasole păstăi, salată, spanac, tomate, varză și vinete. Suma maximă pe care o poate încasa un beneficiar este de 50.000 de euro.
Tinerii din Iași vor să cheltuiască fondurile europene pentru a investi în legumicultură. Datele Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) arată că s-au investit cel puțin un milion de euro în acest sector. Producătorii din Iași care nu s-au înscris în programul „Tomata” 2026, la Direcția Agricolă, o mai pot face până pe 15 aprilie 2026.