Vremea în România, 2 septembrie 2025
Ziua de marți, 2 septembrie 2025, debutează cu un val de căldură intensă care acoperă cea mai mare parte a țării. Meteorologii anunță cod galben de caniculă pentru 16 județe, cu temperaturi maxime ce pot atinge 36-37 de grade Celsius în vest, sud și sud-est, îndeosebi la orele prânzului. Disconfortul termic va fi accentuat, indicele temperatură-umezeală (ITU) atingând și depășind pragul critic de 80 de unități în zonele afectate de avertizare.
Detalii și fenomene prognozate
Cerul se va menține variabil, cu înnorări temporare însă șansele de ploi vor fi reduse, exceptând zona montană, unde izolat sunt posibile averse slabe în special pe parcursul zilei. Vântul va sufla slab și moderat în majoritatea regiunilor. Temperaturile minime ale nopții vor fi cuprinse între 8 grade, în estul Transilvaniei, și 23 de grade, pe litoral. În Transilvania, local, dar și izolat în alte regiuni, dimineața și noaptea se va semnala ceață.
Avertizări meteo valabile pentru 2 septembrie 2025
Conform Administrației Naționale de Meteorologie, codul galben de caniculă este valabil în principal pentru Banat, sudul Munteniei și sud-estul țării, în intervalul orar 12:00 – 21:00. Sunt recomandate măsuri de protecție suplimentare, în special pentru copii, vârstnici și persoane cu afecțiuni cronice.
Vremea în București
În Capitală, marți, vremea va fi în continuare caniculară, cu temperaturi maxime de 35-37 de grade Celsius. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Disconfortul termic se va menține accentuat pe tot parcursul zilei, iar ITU va depăși 80 de unități.
Vremea în Iași
La Iași, durata valului de căldură va aduce temperaturi maxime de până la 33-34 de grade Celsius. Cerul va fi parțial senin, fără precipitații semnificative prognozate. Vântul va sufla slab spre moderat, iar disconfortul termic va fi resimțit în special după-amiaza. Spre seară, valorile termice vor coborî treptat spre 18-20 de grade Celsius.