Centrul de Documentare și Informare al Colegiului Național „Garabet Ibrăileanu”, Iași, coordonat de către prof. drd. Alina ENACHE, va demara activitățile din cadrul Proiectului Educativ „SCOATE VIOLENȚA ȘCOLARĂ DIN ANONIMAT” începând cu data de 25.09. 2025, orele 10.00.
Seria activităților aferente proiectului, vor fi desfășurate în parteneriat cu Inspectoratul Județean de Poliție Iași, pe tot parcursul anului școlar 2025/ 2026.
Proiectul are ca obiectiv major, informarea și creșterea gradului de conștientizare a elevilor din clasele primare, gimnaziale și liceale, a cadrelor didactice și a părinților, în ceea ce privește necesitatea asigurării unui climat optim de siguranță în mediul școlar.
Un alt obiectiv al activităților face referire la prevenire victimizării elevilor combaterea delincvenței juvenile și a infracționalității în mediul școlar.
La activități vor participa 120 de elevi, coordonați de către prof. Alina ENACHE, prof. Raluca CHIRU, prof. Raluca UNGUREANU, prof. Carmen DELEANU, prof. Carmen ILAȘ, prof. Daniela BUSUIOC, și prof. Felicia PERJU.
Invitați în cadrul activităților vor fi Claudiu MERCAȘ, Agent Șef Principal IPJ Iași – Biroul de Siguranță Școlară și Codruț CÎMPIANU, Inspector – I.P.J. Iași – Biroul de Siguranță Școlară.