Prima pagină » Economic Local » Proprietățile Remat Iași din întreaga țară, scoase la licitație publică cu prețuri derizorii
Proprietățile Remat Iași din întreaga țară, scoase la licitație publică cu prețuri derizorii

Proprietățile Remat Iași din întreaga țară, scoase la licitație publică cu prețuri derizorii

10 feb. 2020, 04:00,
Vlad Alexa în Economic Local

Deși se află în insolvență de mai mulți ani și au fost vândute o mare parte din proprietăți pentru acoperirea datoriilor de aproape 100 de milioane de lei, lichidatorii continuă să vândă bunurile imobiliare ale Remat SA Iași. Lichidator judiciar Management Reorganizare Lichidare Iași va scoate la vânzare prin licitație publică cu strigare, în data de 14.02.2020, ora 13:00, mai multe active ale Remat SA aflate în diferite județe din România. Este vorba despre un teren intravilan construit în municipiul Dej, strada Bistriței, care are o suprafață de teren de 7.149 m.p., cu suprafața construită de 1.659, regim de înălțime P+1. Estimat la o valoare de 2.732.400, prețul de pornire a licitației a fost fixat la 683.100 lei.

O altă proprietate imobiliară, compusă din teren în suprafață totală de 3.914 mp și construcții în suprafață totală de 1.117 m.p., situată în oraș Mărășești, jud. Vrancea, este scoasă la vânzare. Aceasta are o platformă betonată de 1.040 m.p și este pretabilă pentru activități industriale având în vedere și caracterul zonei în care este amplasat imobilul. Estimată inițial la o valoare de 437.600 lei, MRL SPRL a fixat un preț de pornire a licitației la 80.000 lei.

Un alt activ scos la vânzare este o construcție metalică demontată situată în Iași, șoseaua Iași – Tomești, care are un preț de pornire a licitației fixat la 7.000 lei.

„Persoanele care pretind vreun drept asupra bunurilor ce urmează a fi scoase la vânzare au obligația, sub sancțiunea decăderii, să facă dovada acestui fapt până la data de 13.02.2020, ora 13:00, la sediul lichidatorului judiciar. Bunurile se vând libere de sarcini”, au precizat reprezentanții lichidatorului judiciar Management Reorganizare Lichidare Iași.

Datorii mai mari decât se credea inițial

Remat a intrat în insolvență în decembrie 2014, iar lichidatorul a apreciat atunci că datoriile se ridică la circa 100.388.640 lei. Când a fost publicat tabelul definitiv al creanțelor însă, datoriile totale erau de 149.180.265 lei. Pe lângă numeroasele primării și administrații locale care au acuzat faptul că au fost țepuite în urma colaborării cu Remat SA, în tabelul creditorilor s-au înscris și companiile Predemet SA și Auto Remat SA, acestea fiind două firme controlate de același Constantin Comănescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 septembrie 2026
01 septembrie 2026