În această seară, 06.11.2023, la ora 20:00, are loc un protest la Primăria Iași. „Mitingul ieșenilor români uniți împotriva austerității”. De asemenea, prin intermediul acestui protest se cere și demisia premierului Marcel Ciolacu.
UPDATE: La protest participă zeci de persoane, iar acestea s-au deplasat către Prefectura Iași.
Sloganul protestului anunțat este „Patrioți treziți-vă pentru o Românie mai demnă”
„Plătim impozite în proporție de 54 la sută din veniturile noastre. De fiecare dată când fac aceste plăți, mă străduiesc să nu fiu supărat, să nu fiu nervos și mă întreb ce primim înapoi pentru impozitele pe care le plătim. Deci 54 la sută, inclusiv comisionul de 1 la sută. Orice tranzacție, băncile câștigă. Evident, am în vedere și această legislație aberantă făcută de guvernul Ciolacu, PSD și PNL, prin care mereu ne sunt îngrădite drepturile și libertățile fundamentale. Această politică a început încă din timpul pandemiei. Să nu uităm, am fost închiși în case, noaptea, am fost obligați dacă ieșeam din casă, să avem documente justificative la noi, toate aceste măsuri au fost veritabile încălcări ale dreptului nostru la libertate, la mișcare, aceste sunt drepturi constituționale, sunt drepturi sfinte care nu pot fi încălcate. Această măsură, prin care am fost obligați să stăm în case, este o veritabilă măsură procesual-penală pe care numai magistrații, numai judecătorii o pot impune, în urma unei verificăria celor de care diverși cetățeni sunt acuzați. Această măsură se numește arest la domiciliu. Cu toții am suferit de așa ceva, nu vreau să se mai întâmple și senzația mea este că odată cu trecerea timpului, toate aceste lucruri, Guvernul României, lucrează sub comanda unor demenți care conduc Uniunea Europeană și mă refer aici, evident, la Ursula von der Leyen, care al său soț, avea legături în industria farmaceutică și cu vaccinurile, nu este anchetată de doamna Procuror European, originară din România, Codruța Koveși. Oare de ce?”, a declarat Tomașeschi Dragomir, președinte partid municipiul Iași.
Jooooos Colacu,joooos PCR,Joooos PNL,ne – ati distrus golanilor, criminalilooooor!
Chiar a stat potolită sosoacă oleacă așa ca să nu uite lumea de ea jos oricine se dorește
Cortegiul șoșoacei, labele sărace fără ocupație.
Dacă s-a dus Tomasevschi cu Sosoaca vin la acest partid SOS Romania
Ce jenanți sunt. „Zeci de oameni” = 14 looseri?