Prima pagină » Actualitate » Raed Arafat a anunțat cum vor petrece românii sărbătorile de iarnă: ,,Speranța noastră este ca oamenii să petreacă cât mai aproape de normal”

Raed Arafat a anunțat cum vor petrece românii sărbătorile de iarnă: ,,Speranța noastră este ca oamenii să petreacă cât mai aproape de normal”

21 nov. 2021, 15:20,
în Actualitate

Raed Arafat a vorbit despre cum vor arăta sărbătorile de iarnă a românilor, dar și dacă vor exista sau nu restricții de Crăciun și Revelion. Șeful DSU asigură românii că la mijlocul lunii decembrie va fi analizată situația cazurilor epidemiologice din România și tot atunci se va stabili dacă vor fi sau nu restricții în timpul sărbătorilor.

„Depinde cum evoluăm. Dacă continuă să scadă, dacă rămânem stabili, vor fi minime măsuri sanitare de sănătate publică care vor trebui să fie implementate. Nu pot să vă spun despre activităţi la acest moment, ce activităţi pot să fie restricţionate sau nu, dar clar totul depinde de modul în care evoluează. Încă este prea devreme. Cred că va trebui să fie analizat cel puţin undeva prin 10-15 decembrie să vedem care este situaţia.

Speranța noastră este ca oamenii să poată să petreacă în condiții de respectare a unor măsur de sănătate publică, să petreacă cât mai aproape de normal, dar acest lucru nu poate fi confirmat la acest moment”, a transmis Raed Arafat.

Raed Arafat, despre lockdown-ul nevaccinaților

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a adus în discuție și posibilitatea unui lockdown pentru nevaccinați. Acesta a dat exemplu cazul Austiei care intră de luni în carntină națională, însă nu se pune problema de așa ceva și în România. Raed Arafat a menționat că nu este luată în calcul o discuție referitoare la vaccinarea obligatorie sau la un lockdown pentru nevaccinați:

„Austria şi alte ţări discută de obligativitatea vaccinării, sunt şi unele măsuri mai dure acolo unde acum este o creştere a valului şi a cazurilor noi. Noi am văzut că a ajuns să scadă numărul cazurilor şi sigur că şi datorită măsurilor şi poate că şi populaţia a devenit mai atentă.

Totuşi trebuie să recunoaştem că s-au mai vaccinat, chiar dacă nu este numărul pe care noi ni l-am dorit. Totuşi s-au vaccinat peste un milion de oameni în perioada care a trecut. În acest moment nu este pusă pe masă o discuţie fie referitoare la vaccinarea anti-covid obligatorie, fie la un lockdown pentru nevaccinaţi”, declară şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă Raed Arafat.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iulie 2026
20 iulie 2026