Prima pagină » Razboi în Ucraina » Război în Ucraina. Belarus cere Ucrainei să negocieze cu Rusia fără precondiții

Război în Ucraina. Belarus cere Ucrainei să negocieze cu Rusia fără precondiții

28 nov. 2022, 07:45,
în Razboi în Ucraina

Război în Ucraina, ziua 278. Președintele Belarusului, Alexandr Lukașenko, a declarat că Ucraina face o „greșeală” prin formularea de precondiții pentru negocierile cu Rusia.

UPDATE 23.20: Washingtonul aprobă vânzarea de rachete către Finlanda

Washingtonul a aprobat vânzarea a peste 80 de rachete de precizie către Finlanda, în valoare totală de 323 de milioane de dolari, a anunțat luni Departamentul de Stat, în timp ce această țară, în mod tradițional neutră, se pregătește să adere la NATO, potrivit AFP.

UPDATE 22.30: ONU califică drept „critică” situația umanitară din sudul Ucrainei, în timp ce oamenii se luptă fără curent și căldură

Organizația Națiunilor Unite afirmă că situația din orașele Nikolaiev și Herson din sudul Ucrainei rămâne „gravă” și „critică”. Aproape un sfert de milion de oameni numai în Nikolaiev se confruntă cu lipsa căldurii, a apei și a energiei electrice.

UPDATE 22.00: Armata ucraineană a avariat un pod de cale ferată din apropierea satului Starobohdanivka din regiunea Zaporojie

Armata ucraineană a avariat un pod de cale ferată din apropierea satului Starobohdanivka din regiunea Zaporojie, care fusese folosit de trupele rusești pentru a livra arme și echipamente militare, a anunțat Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei la 28 noiembrie.

Statul Major General a adăugat că trupele rusești își apără pozițiile din regiune, în loc să încerce să avanseze, și că șapte așezări din regiune au fost bombardate.

UPDATE 21.50: Trupele rusești încearcă să avanseze pe trei direcții în Donbas

Forțele rusești încearcă să avanseze în direcțiile Liman, Bahmut și Avdiivka în regiunea Donețk, a declarat Statul Major General al Ucrainei, citat de Kyiv Independent.

Rusia se află în defensivă în alte patru direcții – Kupiansk, în nord-estul regiunii Harkov, Krivi Rih, în centrul Ucrainei, Zaporojie, în sud-est, și Herson, în sud, potrivit Statului Major General.

UPDATE 21.00: Eludarea sancţiunilor UE împotriva Rusiei, sancționată de asemenea

Guvernele europene au adoptat „în unanimitate” decizia de a considera „o infracţiune” încălcarea sancţiunilor europene, se arată într-un comunicat emis luni de preşedinţia cehă a Consiliului UE.

Concret, această decizie va face posibilă sancţionarea ţărilor terţe şi a cetăţenilor acestora sau a entităţilor lor vinovate de eludarea sancţiunilor adoptate de UE împotriva Rusiei.

Europenii au adoptat opt serii de sancţiuni, în special oprirea achiziţiilor lor de petrol şi cărbune, pentru a priva Moscova de sursele sale de finanţare pentru războiul din Ucraina.

UPDATE 20.00: Rusia a lansat peste 16.000 de atacuri cu rachete asupra Ucrainei de la începutul războiului

Rusia a lansat peste 16.000 de atacuri cu rachete asupra Ucrainei de la începutul războiului, dintre care 97% au fost ținte civile, potrivit ministrului ucrainean al apărării, Oleksii Reznikov.

UPDATE 19.45: Primarul din Nikolaev (sudul Ucrainei) anunță că nu există alimentare cu apă potabilă în oraș

Primarul din Nikolaev (sudul Ucrainei) anunță că nu există alimentare cu apă potabilă în oraș, după ce forţele ruse au avariat o staţie de pompare din regiunea învecinată Herson.

„În timpul unui atac cu rachete, teroriştii ruşi au avariat o staţie de pompare a MKP Nikolaevvodokanal, situată în regiunea Herson. Prin urmare, pe o perioadă nedeterminată, suntem nevoiţi să furnizăm oraşului apă din estuarul Bugului, doar pentru utilităţi”, a scris primarul Oleksandr Senkevici pe Telegram.

UPDATE 19.00: Ucraina testează importul de electricitate din România

Compania de stat ucraineană de tranzacţionare a energiei, EKU, a efectuat în cursul zilei de duminică un import de probă, de un megawatt, de energie electrică din România, a anunțat compania luni, potrivit Reuters.

UPDATE 18.40: Rusia tergiversează negocierile privind controlul armelor nucleare, acuză SUA

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat a confirmat că Rusia „a amânat unilateral” discuțiile programate să înceapă marți la Cairo vizând singurul acord referitor la armele nucleare care mai este în vigoare între cele două ţări.

„Statele Unite și Federația Rusă urmau să convoace o reuniune a Comisiei Consultative Bilaterale a Noului Tratat START la Cairo, în Egipt, pentru a discuta despre implementarea Noului Tratat START marți, 29 noiembrie. Partea rusă a informat Statele Unite că Rusia a amânat unilateral întâlnirea și că va propune noi date.

Washingtonul este gata să reprogrameze cât mai curând posibi întâlnirea întrucât reluarea inspecțiilor este o prioritate pentru susținerea tratatului ca instrument de stabilitate”, a spus reprezentantul Departamentului de Stat.

UPDATE 18.00: Vladimir Putin şi omologul său kazah Kasîm-Jomart Tokaev şi-au afişat luni unitatea

Preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul său kazah Kasîm-Jomart Tokaev şi-au afişat luni unitatea, lăudând legăturile istorice dintre ţările lor, după divergenţe asupra conflictului din Ucraina.

UPDATE 17.00: Miniştrii de externe ai statelor NATO care se vor reuni marţi şi miercuri la Bucureşti îşi vor reafirma unitatea şi hotărârea de a sprijini Ucraina

Miniştrii de externe ai statelor NATO care se vor reuni marţi şi miercuri la Bucureşti îşi vor reafirma unitatea şi hotărârea de a sprijini Ucraina în faţa invaziei ruse atât timp cât este nevoie, a declarat luni, în România, ambasadoarea SUA la Alianţa Nord-Atlantică, Julianne Smith, în opinia căreia orice decizie privind eventuale negocieri de pace cu Rusia trebuie lăsate în mâna preşedintelui Volodimir Zelenski şi a poporului ucrainean.

În cadrul unui briefing online cu presa internaţională la scurt timp după aterizarea sa la Bucureşti, reprezentanta SUA la NATO a precizat că reuniunea va începe marţi după-amiază cu o evaluare a situaţiei privind Ucraina şi Rusia şi că unul despre mesaje va fi unitatea Alianţei Nord-Atlantice.

„Nu văd fisuri în unitatea Alianţei (…) Nu văd semne că ar exista o lipsă de unitate a Alianţei în prezent. Aliaţii înţeleg în mod fundamental care este miza în Ucraina. Evident, este vorba de integritatea teritorială şi suveranitatea Ucrainei, dar este vorba şi despre valorile la care ţinem. Cred că miniştrii şi liderii statelor reprezentate în Alianţă înţeleg care este miza şi sunt hotărâţi să continue să sprijine Ucraina atât timp cât va fi nevoie”, a spus Julianne Smith, conform Agerpres.

Julianne Smith a subliniat totodată că miniştrii de externe din cadrul NATO vor avea marţi un dineu de lucru cu omologul lor ucrainean Dmitro Kuleba, de la care vor putea afla „la prima mână” care continuă să fie nevoile ucrainenilor.

UPDATE 16.00: Pro-rusul Igor Dodon, fost președinte al Republicii Moldova, eliberat recent din arest la domiciliu, condamnă bombardamentele Rusiei asupra infrastructurii energetice din Ucraina

Pro-rusul Igor Dodon, fost președinte al Republicii Moldova, eliberat recent din arest la domiciliu, condamnă bombardamentele Rusiei asupra infrastructurii energetice din Ucraina, care au lăsat în beznă şi Moldova. Totodată, preşedintele de onoare al socialiştilor a mulţumit României pentru livrarea de energie electrică.

Igor Dodon a făcut aceste declarații pentru Publika TV, acestea fiind în contradicție cu poziția de până acum a lui Dodon, un aliat al lui Vladimir Putin. „Cred că Rusia va rezista, iar Occidentul, din cauza sancțiunilor va pierde mult mai mult, pe termen scurt și mediu. În orice caz, soluția trebuie să fie identificată la masa de negocieri și sper că acest lucru se va întâmpla cât mai curând. Cu Rusia, cu Putin trebuie să fim prieteni. Noi trebuie să menținem relații bune cu toți. Această perioadă dificilă va trece, nu trebuie să ardem podurile cu nimeni”, declara Dodon în luna martie.

UPDATE 15.00: Atacurile Rusiei asupra rețelei energetice reprezintă genocid, acuză Ucraina. Zelenski avertizează că vor fi noi atacuri cu rachete

Atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice ucrainene reprezintă genocid, spune procurorul general ucrainean. Oamenii din 14 regiuni și din capitala Kiev încă au probleme cu alimentarea cu energie electrică și căldura. Anchetatorii ucraineni investighează peste 49.000 de crime de război și agresiuni comise de ruși de la începutul invaziei. Preşedintele Volodimir Zelenski avertizează ucrainenii să se pregătească pentru o iarnă lungă şi grea, marcată de atacuri din partea Rusiei. În timpul nopții, rușii au atacat cu zeci de obuze regiunea Dnipropetrovsk.

UPDATE 13.44: Pisaniile lui Ştefan cel Mare au fost găsite în Herson. Romașcanu: Sunt neatinse

Pisaniile lui Ştefan cel Mare au fost găsite în Herson, a anunțat ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu.

„Printre veștile rele pe care războiul din Ucraina le transmite lumii și-a făcut loc și o veste bună pentru istoria și cultura română.

În urma unei noi discuții purtate sâmbătă cu ministrul ucrainean al culturii, Dl. Olexandr Tkacenko, am aflat cu mare bucurie că pisaniile lui Stefan cel Mare au fost găsite în Herson!

Sunt neatinse, în siguranță, le puteți vedea în fotografia atașată.

Din nefericire, toate icoanele muzeului din Herson au fost furate de agresorul rus, crimă culturală care se repetă peste tot pe unde armata rusă a ajuns în Ucraina…

Am discutat cu ministrul Tkacenko despre posibilitatea de a evacua pisaniile și alte artefacte în România pentru a le păstra în siguranță până la încetarea conflictului. Așteptăm decizia oficialilor ucraineni, suntem gata să ajutăm”, a scris pe Facebook ministrul Culturii, care a postat și o fotografie cu artefactele.

UPDATE 12.00: Rușii se joacă cu nervii ucrainenilor! Își etaleză ostentativ rachetele Kalibr în Marea Neagră: ‘Pot fi puse în funcțiune în câteva ore!’

Şefa centrului de presă al Forțelor de Apărare din sudul Ucrainei, Natalia Humeniuk, a raportat, luni, că Flota Rusiei a adus, din nou, în Marea Neagră o navă purtătoare de rachete de tip Kalibr, informează Rador.

„Prima observație este că, pentru prima dată după câteva zile, în Marea Neagră a apărut o navă purtătoare de rachete. Este o navă purtătoare de rachete de suprafață, care transportă opt rachete de tip Kalibr. Acest lucru indică faptul că pregătirile erau în curs de desfășurare, iar în punctele de staţionare există și purtătoare de rachete care pot fi puse în funcțiune în câteva ore” – a explicat Humeniuk. Aceasta a îndemnat populaţia să nu ignore alertele de raid aerian, avertizând că este foarte probabil ca începutul săptămânii să fie marcat de noi atacuri ruseşti.

UPDATE 10.30: Infrastructura critică ucraineană, lovită extrem de puternic de Federația Rusă: peste 700 de obiective avariate de bombardamente

Forțele armate rusești au avariat aproximativ 32.000 de obiective civile în Ucraina – potrivit unui bilanţ prezentat de prim-viceministrul ucrainean de interne, Evhen Enin, informează Rador.

De asemenea, acesta a precizat că peste 700 de obiective de infrastructură critică au fost avariate în urma bombardamentelor rusești.

Potrivit oficialului, în ceea ce priveşte infrastructura civilă, cel mai mult au avut de suferit casele particulare sau blocurile de locuinţe.

Enin a subliniat că doar 3% dintre bombardamentele înregistrate au fost îndreptate asupra obiectivelor militare.

UPDATE 10.16: Republicanii promit continuarea ajutorului militar american pentru Ucraina, dar cu o condiție

Congresmeni republicani din Camera Reprezentanţilor a SUA au promis că, şi după ce partidul lor va prelua în ianuarie controlul acestei camere a Congresului, acest partid îşi va menţine sprijinul bipartizan – împreună cu democraţii – faţă de ajutorul militar oferit Ucrainei, dar nu va accepta modul netransparent şi fără o responsabilitate asupra deciziilor de care îl acuză pe preşedintele democrat Joe Biden în acordarea acestui ajutor.

UPDATE 09.00: Vitali Kliciko îl înfruntă pe Zelenski: Pentru a spune lucrurilor pe nume, acest lucru nu este frumos

Primarul Kievului, fostul boxer profesionist Vitali Kliciko, a ripostat duminică la criticile preşedintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, care se arătase nemulţumit de măsurile luate pentru a-i ajuta pe locuitorii capitalei să facă faţă penelor de curent electric cauzate de atacurile ruşilor, relatează Reuters, potrivit news.ro.

Preşedintele Volodimir Zelenski remarcase în discursul nocturn de vineri seară că există multe plângeri cu privire la măsurile adoptate în capitală şi a spus că primarul Kievului nu a făcut suficient pentru a-i ajuta pe locuitorii greu încercaţi, după ce bombardamentele ruse din cursul săptămânii i-au lăsat fără lumină, căldură şi internet.

„Pentru a spune lucrurilor pe nume, este nevoie de mai multă muncă”, a spus Zelenski referindu-se la eforturile municipalităţii.

UPDATE 07.45: Putin vrea `să îl omoare pe Lukașenko`: complot pentru a acuza SUA și a constrânge Belarusul să intre în război

Putin a luat o decizie cu privire la o „soluție” radicală pentru a târî Belarusul în războiul din Ucraina: eliminarea președintelui Aleksandr Lukașenko sau, în orice caz, obligarea acestuia să colaboreze după un atentat eșuat, scrie centrul de studii american Robert Lansing Institute, care citează surse din conducerea militară rusă, relatează Il Messaggero preluat de Rador.

„La instrucțiunile președintelui rus Vladimir Putin, la întoarcerea sa de la ultimul summit OTSC (Organizația Tratatului de Securitate Colectivă), serviciile secrete militare ruse ar putea încerca în zilele următoare să pună în aplicare un scenariu care implică o tentativă de asasinat asupra președintelui belarus Aleksandr Lukașenko sau o uzurpare a lui cu obiectivul de a-l intimida, pentru a ordona în cele din urmă trupelor sale să se angajeze direct în războiul împotriva Ucrainei, alături de trupele Rusiei”, afirmă institutul într-un articol publicat pe site-ul său de internet.

Cele mai importante evenimente din ultimele 24 de ore:

  • Președintele Belarusului cere Ucrainei să se așeze la masă și să negocieze cu Rusia fără precondiții
  • Mamele rusoaice lansează o petiţie online prin care cer Parlamentului retragerea armatei ruse din Ucraina
  • Vaticanul se oferă să organizeze negocieri între Rusia și Ucraina
  • Oficial ucrainean: Sunt semne că Rusia s-ar pregăti să părăsească centrala ocupată Zaporojie
  • Autoritățile ruse din Crimeea au „naționalizat” peste 130 de întreprinderi comerciale și industriale 
  • S-a restabilit alimentarea cu energie electrică la Kiev
  • 32 de persoane ucise în regiunea Herson şi cel puţin 13 rănite în Dnipro
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 decembrie 2025
25 decembrie 2025