Război în Ucraina, ziua 266. Ucraina a cerut ţărilor membre NATO să convoace un summit „imediat” după incidentul din Polonia.
UPDATE 23.40: „Devine ridicol. Ucrainenii ne distrug încrederea în ei. Nimeni nu dă vina pe Ucraina și mint pe față. Acest lucru e mai distructiv decât racheta.”
Răspunzând la comentariile lui Zelenski, care a negat că racheta care a căzut pe teritoriul polonez este ucrainează, un diplomat dintr-o țară membră NATO a declarat pentru Financial Times: „Devine ridicol. Ucrainenii ne distrug încrederea în ei. Nimeni nu dă vina pe Ucraina și mint pe față. Acest lucru e mai distructiv decât racheta.”
UPDATE 23.20: Mark Milley a încercat să discute marți cu omologul său rus, generalul Valery Gerasimov, după racheta căzută în Polonia, dar fără să aibă succes
Mark Milley a încercat să discute marți cu omologul său rus, generalul Valery Gerasimov, după racheta căzută în Polonia, dar fără să aibă succes, a declarat Milley în timpul unei conferințe de presă la Pentagon miercuri, relatează CNN.
Milley a vorbit cu omologul său ucrainean, cu omologul său polonez și cu alți șefi ai apărării din Europa după explozia din Polonia, a spus el.
„Colectivul meu nu a reușit să mă pună în legătură cu generalul Gerasimov”, a spus Milley.
„Am vorbit cu omologul meu ucrainean, generalul [Valeri] Zalujnîi – am vorbit cu el de mai multe ori – de asemenea, omologul polonez și alți câțiva (șefi ai apărării) din Europa”, a adăugat el.
UPDATE 23.00: Polonia a spus că investigațiile la locul unde a căzut o rachetă vor continua să fie o operațiune comună cu Statele Unite
Polonia a spus că investigațiile la locul unde a căzut o rachetă vor continua să fie o operațiune comună cu Statele Unite. Asta, în contextul în care președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut ca experților ucraineni să li se permită accesul, relatează CNN. Anchetatorii americani lucrează acum la fața locului, a declarat miercuri președintele polonez Andrzej Duda.
UPDATE 22.45: China ar face o „greșeală strategică” dacă ar ataca Taiwanul, avertizează un general american
China ar face o „greșeală strategică” dacă ar ataca Taiwanul, similară cu cea făcută de Rusia în Ucraina, a avertizat miercuri cel mai important general american, Mark Milley, potrivit AFP
UPDATE 22.30: Pentagonul califică recentele atacuri rusești cu rachete drept „crime de război”
„Atacarea deliberată a rețelei electrice civile, provocând daune colaterale excesive și suferințe inutile populației civile, este o crimă de război”, a declarat generalul Milley în cadrul unei conferințe de presă alături de secretarul apărării Lloyd Austin.
UPDATE 22.00: Volodimir Zelenski a declarat că țările occidentale au dat „semnale” că președintele rus Vladimir Putin a căutat discuții directe cu Ucraina
Președintele Volodimir Zelenski a declarat pe 16 noiembrie că țările occidentale au dat „semnale” că președintele rus Vladimir Putin a căutat discuții directe cu Ucraina, relatează Kyiv Independent.
UPDATE 21.20: Rusia a pierdut strategic, operațional și tactic, dar probabilitatea ca Ucraina să elimine rușii inclusiv din Crimeea „nu este mare”
Rusia a pierdut strategic, operațional și tactic, dar probabilitatea ca Ucraina să elimine rușii inclusiv din Crimeea „nu este mare”, a spus generalul american Mark Milley, președintele Șefilor de Stat Major.
UPDATE 21.00: Președintele polonez Andrzej Duda s-a întâlnit miercuri seară cu directorul Agenției Centrale de Informații a SUA, William Burns, la Varșovia
Președintele polonez Andrzej Duda s-a întâlnit miercuri seară cu directorul Agenției Centrale de Informații a SUA, William Burns, la Varșovia, a declarat șeful Biroului pentru Securitate Națională al Poloniei, relatează Reuters.
„Seara, președintele Andrzej Duda a discutat cu șeful CIA, William Burns, care se află la Varșovia după vizitele sale la Ankara și Kiev”, a scris Jacek Siewiera pe Twitter. „Conversația a vizat situația generală de securitate, contextul evenimentelor care au apărut recent”, referindu-se la racheta care a căzut în Polonia, ucigând două persoane.
UPDATE 20.45: Rusia intră în recesiune la nouă luni de la începerea ofensivei din Ucraina / „Sancțiunile sunt foarte puternice”
Rusia a intrat tehnic în recesiune la aproape nouă luni de la începutul ofensivei militare din Ucraina, cu o scădere a produsului intern brut (PIB) de 4% în trimestrul al treilea, potrivit unei prime evaluări publicate miercuri, informează AFP.
UPDATE 20.00: Președintele Vladimir Putin a îndemnat miercuri guvernul rus să controleze prețurile mașinilor
Președintele Vladimir Putin a îndemnat miercuri guvernul rus să controleze prețurile mașinilor, deoarece un șef al industriei a spus că sancțiunile occidentale ar putea duce la scăderea vânzărilor anuale la sub 1 milion, pentru prima dată de când au început înregistrările, relatează Reuters.
UPDATE 19.45: Casa Albă „nu a văzut nimic care să contrazică” ipoteza, înaintată de Varșovia, potrivit căreia racheta căzută în Polonia provine, „potrivit tuturor probabilităților,” de la apărarea antiaeriană ucraineană
Casa Albă „nu a văzut nimic care să contrazică” ipoteza, înaintată de Varșovia, potrivit căreia racheta căzută în Polonia provine, „potrivit tuturor probabilităților,” de la apărarea antiaeriană ucraineană, a declarat miercuri un purtător de cuvânt al Consiliului de Securitate, Adrienne Watson, relatează AFP.
„Aceasta fiind spuse, oricare ar fi concluziile finale, este clar că Rusia este în cele din urmă responsabilă pentru acest incident tragic” din cauza atacurilor sale împotriva infrastructurii civile ucrainene, a spus ea într-o declarație, adăugând: „Ucraina a avut și are dreptul de a se apăra.”
UPDATE 19.00: Armata belarusă a doborât miercuri o dronă ucraineană de recunoaștere la granița dintre cele două țări
Armata belarusă, aliată Moscovei, a declarat că a doborât miercuri o dronă ucraineană de recunoaștere la granița dintre cele două țări, unde tensiunea a rămas ridicată de când Rusia a invadat Ucraina la sfârșitul lui februarie, parțial din Belarus, relatează AFP.
UPDATE 18.47: Volodimir Zelenski a afirmat că nu are nicio îndoială că explozia din Polonia care a ucis două persoane nu a fost cauzată de o rachetă ucraineană
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat, citat de agenția de presă Interfax Ucraina, că nu are nicio îndoială că explozia din Polonia care a ucis două persoane nu a fost cauzată de o rachetă ucraineană, relatează Reuters.
„Nu am niciun dubiu că nu a fost racheta noastră”, a spus el citat de presa ucraineană.
UPDATE 18.00: Guvernul ceh intenționează să ofere pregătire pentru cel mult 4.000 de militari ucraineni
Guvernul ceh intenționează să ofere pregătire pentru cel mult 4.000 de militari ucraineni în cursul anului viitor, a declarat miercuri ministrul ceh al apărării, Jana Cernochova, relatează Reuters.
UPDATE 17.00: Anchetatorii ucraineni au descoperit în orașul Herson, aflat sub ocupația rușilor până săptămâna trecută, o „cameră de tortură”
Anchetatorii ucraineni au descoperit în orașul Herson, aflat sub ocupația rușilor până săptămâna trecută, o „cameră de tortură” în care zeci de bărbați ar fi fost reținuți, electrocutați, bătuți, iar unii dintre ei uciși, scrie The Guardian.
Conform Poliției ucrainene, soldații ruși au preluat un centru de detenție pentru minori la jumătatea lunii martie și l-au transformat-o într-o închisoare pentru bărbații care au refuzat să colaboreze cu ei sau care au fost acuzați de activitate partizană.
Trei locuitori din zonă și doi comercianți locali au declarat că au început să audă țipete la aproximativ șase săptămâni după ce au văzut că soldații ruși au preluat clădirea. Martorii au spus că au început să vadă oameni duși acolo cu pungi pe cap, în timp ce din clădire erau scoase unele cadavre, conform The Guardian.
UPDATE 16.00: Un tribunal militar a decis arestarea preventivă a unui rus mobilizat
Un tribunal militar a decis arestarea preventivă a unui rus mobilizat, Alexander Leșkov, care este acuzat că a bătut un comandat după ce a fost chemat sub arme în urma ordinului dat de Vladimir Putin în luna septembrie, potrivit publicației ruse economice Kommersant. Bărbatul riscă acum să stea 15 ani după gratii.
UPDATE 15.00: Ministerul de Externe al Rusiei a anunțat că a impus interdicția de intrare în Rusia pentru peste 50 de politicieni din Irlanda
Ministerul de Externe al Rusiei a anunțat că a impus interdicția de intrare în Rusia pentru peste 50 de politicieni din Irlanda, între care premierul Michael Martin, vicepremierul Leo Varadkar și miniștrii de externe, justiție și finanțe, conform The Guardian.
„Acționând la ordinele de la Bruxelles, Irlanda desfășoară o campanie agresivă de propagandă anti-rusă”, susține Moscova.
15:49Ekaterina Gubareva, soția fondatorului așa-zisei Republici Populare Donețk, nu a dispărut așa cum a anunțat soțul ei mai devreme în cursul zilei de miercuri, ci a fost arestată de autoritățile ruse sub acuzația de corupție, ea ocupând funcția de șef adjunct al „administrației civilo-militare” instalate de Moscova în Herson.
UPDATE 14.33: Zelenski, pus la punct de Marea Britanie, Canada și Germania după incidentul din Polonia: ‘E importantă o anchetă în acest caz!’
UPDATE 12.54: Rușii spun că ucrainenii s-au atacat singuri în Kiev
Ministerul rus al Apărării dă asigurări miercuri că nu a efectuat niciun atac la Kiev marţi şi că distrugerile constate în capitala Ucrainei au fost cauzate de apărarea antiaeriană ucraineană, relatează AFP.
”Toate distrugerile din cartierele locuite din capitala ucraineană sint rezultatul direct al căderii şi autodistrugerii rachetelor antiaeriene lansate de către Forţele ucrainene”, afirmă într-un comunicat ministerul rus, informează News.ro.
Ministerul rus al Apărării anunţă totodată că a distrus toate ţintele sale în timpul atacurilor ruse de marţi în tot restul ţării.
UPDATE 12.00: Dimitri Medvedev: ‘Incidentul din Polonia arată că Occidentul se apropie de un război mondial’
UPDATE 10.45: Rușii se dezlănțuie, după rachetele căzute în Polonia: alerte de raid aerian în toată Ucraina
UPDATE 09.45: Dezvăluire: Rușii ar fi declanșat prin interpuși un atac cibernetic asupra unei țări NATO
UPDATE 08.30: Federația Rusă se luptă în interiorul granițelor cu teroriștii
Cele mai importante evenimente din ultimele 24 de ore:
- Volodimir Zelenski:Teroarea nu se limitează la granițele statului nostru
- Rusia neagă bombardarea Poloniei şi acuză o înscenare
- Două rachete au căzut în Polonia, în apropierea graniţei cu Ucraina
- Şapte milioane de persoane din Ucraina nu au energie electrică
- Administraţia Joe Biden condamnă noile bombardamente ruse asupra Ucrainei
- Cel mai puternic atac asupra Ucrainei din ultima lună. 85 de rachete – marți
- Bombardamentele Rusiei în Ucraina provoacă o pană uriașă de curent electric în Republica Moldova
- Ministrul de Externe din Olanda s-a refugiat într-un adăpost din Kiev în urma bombardamentelor lansate de Rusia
- Rușii au bombardat Kievul după discursul lui Zelenski la G20
- Moscova răspunde planului de pace în zece puncte prezentat de Zelenski la G20
- Declarația unui consilier al lui Zelenski despre Rusia: „Nu poate continua să existe în actuala formă!”
- Volodimir Zelenski a dezvăluit la G20 planul pentru pacea cu Rusia
- Premierul britanic: Rusia este pe cale de a deveni un stat paria
- Rusia respinge decizia ONU referitoare la despăgubirile pentru Ucraina
- Rusia şi Statele Unite negociază în Turcia cu uşile închise
- Rusia a distrus o centrală electrică de primă importanţă în Herson înainte de retragerea trupelor
Sukalensky………
Marioneta nu gandeste pulischi vrea sa ne bage pe toti in al 3 – lea razboi mondial. Nu- i sănătos la cap si nu- pasa de nimic doar de el si se plânge ca uite cati morti uite ce Ucraina distrusa. Din cauza lui!!!!
Vrea cam multe evreul asta neobolsevic
Au esti sugacii orci la supt pwla pe net