Datele înregistrate de Registrul Comerțului Iași arată că, în primul semestru din 2026, a crescut numărul firmelor nou-înființate, comparativ cu anul precedent. Ieșenii au deschis firme noi în domenii precum: „Comerț cu ridicata și cu amănuntul, repararea autovehiculelor și motocicletelor”, „Construcții” și „Informații și comunicații”.
Datele statistice arată că numărul firmelor nou-înființate în Iași în primul semestru este în creștere. În perioada ianuarie – iunie au fost înregistrate 3.006 firme noi, iar în 2025, 2.909 societăți noi.
A crescut numărul firmelor nou-înființate la Iași, potrivit datelor înregistrate la Registrul Comerțului
Datele statistice disponibile pe site-ul Oficiului Național pentru Registrul Comerțului (ONRC) arată că numărul firmelor nou-înființate în Iași a fost în ușoară creștere în primul semestru din 2026, comparativ cu aceeași perioadă din 2025. Astfel, în perioada ianuarie – iunie au fost înregistrate 3.006 firme noi, iar în 2025, 2.909 societăți noi. În luna iunie s-au înființat 421 de PFA, I.I. și SRL, în diverse domenii de activitate. Printre acestea sunt: „Comerț cu ridicata și cu amănuntul, repararea autovehiculelor și motocicletelor”, „Construcții”, „Informații și comunicații” sau „Telecomunicații; activități de programare și de consultanță în tehnologia informației; alte servicii informaționale”.
Ieșenii care deschid firme noi plătesc taxe de câteva sute sau mii de lei. Anul trecut, acestea au crescut. Ieșenii vor plăti 200 de lei pentru cererile de înregistrare (art. 41 și 43), 20 de lei pentru verificarea disponibilității și rezervarea denumirii și 10 lei pentru transmiterea actelor la Monitorul Oficial. Antreprenorii din Iași vor plăti jumătate din aceste sume, dacă cererile sunt trimise electronic, prin portalul Oficiului Național al Registrului Comerțului. Plata este permisă prin portal, POS, virament bancar (cont ONRC la Trezoreria Statului) sau numerar, la casierii. Pentru cererile transmise online, plata se face tot prin portal.
Sute de antreprenori din Iași au înregistrat pierderi financiare și au cerut insolvența sau radierea firmelor
La polul opus, în ceea ce privește firmele care au intrat în insolvență, acestea sunt la un pas de a fi închise. Datele înregistrate la Iași arată că a crescut numărul acestor societăți. Potrivit datelor ONRC, în primul semestru din 2026 s-au înregistrat 129 de insolvențe, iar în 2025, 107 insolvențe. Acestea sunt în domenii precum: agricultură, hoteluri și restaurante, intermedieri financiare și asigurări, transport și depozitare, comerț cu ridicata, construcții, telecomunicații, activități de servicii.
În continuare, IMM-urile din Iași înregistrează pierderi financiare, de aceea se închid sau suspendă activitatea. Datele publicate de ONRC mai arată că, la Iași, a crescut și numărul firmelor care și-au suspendat activitatea în primele 6 luni din 2026, dar și dizolvările și radierile. Astfel, în perioada ianuarie – iunie 2026, și-au suspendat activitatea 488 de firme, iar în aceeași perioadă din 2025, s-au înregistrat 475 de activități suspendate. În ceea ce privește dizolvările, în primul semestru s-au înregistrat 1.070 de dizolvări, iar în aceeași perioadă din 2025, un număr de 956. Ieșenii au radiat 1.786 de PFA, societăți și I.I., mai multe față de 2025.
Pe de altă parte, datele înregistrate de Registrul Comerțului Iași arată că, în primul semestru din 2026, a crescut numărul firmelor nou-înființate, comparativ cu anul precedent.