Prima pagină » International » Renumita activistă Malala Yousafzai s-a căsătorit

Renumita activistă Malala Yousafzai s-a căsătorit

09 nov. 2021, 23:58,
în International

Malala Yousafzai, activista pakistaneză câștigătoare a Premiului Nobel pentru Pace, s-a căsătorit, a anunțat ea marți pe Instagram.

„Astăzi este o zi prețioasă în viața mea.Eu și Asser ne-am căsătorit și vom fi parteneri pe viață. Am avut o mică ceremonie Nikkah acasă, în Birmingham, cu familiile noastre. Trimiteți-ne rugăciunile voastre. Suntem încântați să mergem împreună în călătoria care ne așteaptă”.

Asser Malik este originar din orașul Lahore, provincia Punjab, și este antreprenor în industria sportului. În prezent, lucrează ca director general la Pakistan Cricket Board (PCB).

Yousafzai a câștigat recunoaștere internațională pentru activismul său împotriva eforturilor talibanilor de a opri fetele să meargă la școală.

Când avea 15 ani, a fost împușcată în cap de un membru al talibanilor și a fost transportată cu avionul în Anglia pentru a primi tratament.

În 2014, a câștigat Premiul Nobel pentru Pace la vârsta de 17 ani, devenind cea mai tânără laureată a premiului.

Anul trecut, ea a absolvit Universitatea Oxford cu o diplomă în Filosofie, Politică și Economie.

Malala Yousafzai avea doar 11 ani când a început să militeze pentru dreptul fetelor la educație și împotriva extremismului talibanilor din Pakistan. A continuat să o facă și după ce, în 2012, cineva a încercat să o omoare.

În 2013, Malala a devenit cea mai tânără laureată a Premiului Saharov, pe care l-a dedicat „eroilor necunoscuți din Pakistan”, într-un gest de apărare a dreptului fiecărui copil la educație.

„Mulți copii sunt lipsiți de hrană și de apă, dar au o imensă dorință să învețe. Este alarmant faptul că 57 de milioane de copii sunt privați de educație[…] acest lucru trebuie să ne zguduie conștiința”, a declarat Malala în fața reprezentanților a 28 de țări, într-un Parlament European plin și – în mod excepțional – în prezența a aproape tuturor laureaților Premiului Saharov în viață, reuniți pentru cea de-a 25-a Conferință aniversară a premiului.

„Un copil, un profesor, un creion și o carte pot schimba lumea.”

Lupta Malalei pentru educație a început la vârsta de 11 ani, când a ținut un jurnal anonim online despre viața unei școlărițe sub regimul taliban, pe valea râului Swat din Pakistan. În 2009, talibanii au decretat închise toate școlile de fete, în timp ce armata pakistaneză îi combătea pentru a prelua controlul. Malala, împreună cu familia sa, a fost nevoită să fugă din orașul natal asediat, iar școala unde învăța a fost distrusă. Când s-au întors acasă, după ce situația s-a mai îmbunătățit, Malala și tatăl ei, Ziauddin, el însuși director al unei școli de fete, au continuat să pledeze în favoarea educației fetelor, în ciuda amenințărilor. Malala a folosit banii primiți dintr-o donație pentru a cumpăra un autobuz pentru elevi, același autobuz în care, împreună cu alte două fete, urma să fie împușcată și rănită în 2012, într-un atac revendicat de talibani.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, găsit mort lângă București. Anchetă după descoperirea tragică din Bragadiru
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, a fost găsit mort în Bragadiru, după aproape două săptămâni de căutări. Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele tragediei. Alexandru Nițu, tânărul dat dispărut la sfârșitul lunii iunie din Sectorul 5 al Capitalei, a fost găsit fără viață într-o zonă izolată din Bragadiru, potrivit […]
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, găsit mort lângă București. Anchetă după descoperirea tragică din Bragadiru

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 iulie 2026
14 iulie 2026