Prima pagină » International » Reprezentantele din Israel şi Palestina la ONU s-au acuzat reciproc la ONU, de „genocid”
Reprezentantele din Israel şi Palestina la ONU s-au acuzat reciproc la ONU, de „genocid”

Reprezentantele din Israel şi Palestina la ONU s-au acuzat reciproc la ONU, de „genocid”

04 dec. 2023, 22:20,
în International

Reprezentantele din Israel şi Palestina la ONU s-au acuzat reciproc, luni, în Consiliul Drepturilor Omului, la Geneva, de „genocid” în Războiul din Fâşia Gaza, înaintea marcării a 75 de ani de la adoptarea Convenţiei prevenirii şi reprimării crimei genocidului.

„Atacurile (comise de către) Hamas la 7 octombrie au fost motivate de o ideologie genocidară”, a acuzat Yeela Cytrin, o consilieră juridică a Misiunii israeliene la Geneva, în faţa diplomaţilor reuniţi la sediul european al ONU.

Reprezentanta palestiniană Dima Asfour a apreciat că este o „catastrofa de origine umană” rezultată în urma bombardării masive şi ofensivei terestre a armatei israeliene în Fâşia Gaza constituie ”un caz de genocid ca la carte”.

Războiul din Fâşia Gaza al Israelului împotriva Hamasului a fost evocat în numeroase rânduri

Războiul din Fâşia Gaza al Israelului împotriva Hamasului a fost evocat în numeroase rânduri în cadrul unui eveniment organizat de către Consiliul ONU al Drepturilor Omului în preambulul marcării a 75 de ani de la adoptatrea Convenţiei prevenirii şi reprimării crimei genocidului.

Convenţia, adoptată la 9 decembrie 1948 de către Adunarea Generală a ONU, a fost primul tratat consacrat drepturilor omului din istoria ONU, înaintea Declaraţiei Universale a Drepturilor Omului.

Ea a fost adoptată după al Doilea Război Mondial, sublinia ororile Holocaustului şi subliniază obligaţia împiedicării şi pedepsirii unor asemenea acte de genocid.

„După 75 de ani, evreii sunt în continuare ţinta unor atacuri”

Cu toate acestea, „după 75 de ani, evreii sunt în continuare ţinta unor atacuri şi resimt în continuare violenţa antisemitismului şi urii împotriva evreilor”, a acuzat Yeela Cytrin.

„Hamasul şi susţinătorii săi au încurajat eradicarea poporului evreu, pe reţele de socializare, de ani de zile”, a declarat ea.

„Înainte ca cadavrele victimelor de la 7 octombrie să se răcească, antisemitismul a explodat atât offline, cât şi online”, a continuat ea.

Iar mulţi au recurs la tactica de a-i „face încă o dată responsabili pe evrei de propriul masacru şi de a încerca să-i protejeze şi apere pe autorii masacrelor” ale căror victime sunt evreii, a adăugat ea.

„Mulţi alţii încearcă să rămână tăcuţi şi indiferenţi”, a deplâns Yeela Cytrin.

„Ce am învăţat în aceşti 75 de ani?”, a spus ea.

Peste 15.500 de morţi în Fâşia Gaza – 70% copii şi femei

Israel a trecut la represalii prin bombadamente masive şi o ofensivă terestră, soldate cu peste 15.500 de morţi în Fâşia Gaza – 70% copii şi femei -, potrivit Ministerului Sănătăţii al Hamas.

Reprezentantul Iranului a declarat că Israelul este autorul unui ”genocid oribil” al palestinienilor, iar reprezentanţi ai altor ţări musulmane i-au acuzat pe liderii israelieni de „incitare la genocid”.

„Semne premergătoare ale genocidului trebuie să ne îndemne să acţionăm”, a declarat Dima Asour referindu-se la Convenţia genocidului.

Însă, „în cursul ultimelor opt săptămâni, după ce a difuzat în mod public apluri genocidare, Israelul a început să lanseze asupra (Fâşiei) gaza tone de explizivi cu o putere de distrugere uriaşă”, a acuzat palestiniana.

Dima Asour a denunţat „o vastă campanie de reprimare digitală care conţine dezinformare”

Ea a reluat acuzaţii ale unui grup de experţi independenţi ONU care au deplâns, în noiembrie, „eşecul sistemului internaţional de a mobiliza în vederea prevenirii unui genocid”.

Dima Asour a denunţat „o vastă campanie de reprimare digitală care conţine dezinformare, cenzură, hărţuire online şi interzicerea” unor reţele de socializare, menită în opinia sa să reducă la tăcere vocile palestiniene.

Ea a îndemnat „întreprinderile tehnologice şi reţele de socializare să ia imediat măsuri pentru a-şi proteja utilizatorii de prejudecăţi online în lumina genocidului care se desfăşoară în Palesrina”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Răsturnare de situație în cazul accidentului din Brașov. Titi Aur indică o posibilă eroare la pedale
Răsturnare de situație în cazul accidentului din Brașov. Incidentul este anchetat după ce doi pietoni au murit, iar alți doi au fost răniți. Titi Aur avansează ipoteza unei erori la pedale. Noile imagini surprinse de camerele de supraveghere oferă detalii despre accidentul mortal produs marți seară în centrul Brașovului. În înregistrări se vede cum autoturismul […]
Răsturnare de situație în cazul accidentului din Brașov. Titi Aur indică o posibilă eroare la pedale

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 august 2026
14 august 2026