De la ‘hoti’ la eroi! Cam aşa s-ar transpune schimbarea percepţiei britanicilor fata de romani. În plină pandemie de coronavirus, cetăţenii Regatului Unit îşi schimba părerea la 360 de grade despre cât de buni şi tari sunt imigranţii romani. Într-o analiza făcută de jurnalişti, se poate observa o schimbare radicală a stereotipurilor. Dacă în urmă cu ceva cani, romanii erau văzuţi ca fiind cerşetori şi hoţi, în această perioadă, tot romanii sunt cei care ”salveaza siguranţa alientara a Regatului”.
Avioanele care în perioada 2013-2014 transportau infractori, astăzi în 2020, aceleaşi avioane transporta salvatorii Regatului Unit
Ziarul tabloid Daily Mail este exemplul cel mai elocvent despre cum se schimbă dicursul public despre români. Sigur că nu vorbim, în anumite cazuri, despre aceiași oameni referiți, dar comparația titlurilor ziarului este, totuși, relevantă, pentru că vorbim despre un portret conturat prin intermediul unor categorii. În anul 2013, jurnaliștii începeau o adevărată campanie în care scriau despre faptul că românii și bulgarii au dat năvală în orașele Marii Britanie., potrivit libertatea.ro.
La finalul anului 2013 și începutul anului 2014, toate locurile în autobuzele care plecau din Sofia spre capitala regatului erau rezervate, în timp ce un bilet de avion se vindea și cu 3.000 de lire sterline (aproape 3.500 de euro).
În 2014, potrivit datelor publicate de Biroul Național de Statistică din Marea Britanie peste 46,000 de români și bulgari au emigrat aici.
Astfel, încât la sfârșitul anului poliția londoneză punea un semn galben intens lângă stația de metrou Covent Garden în limba română, pe care se putea citi: „Ofițeri de poliție în civil operează în această zonă“. Era un semn dedicat special hoților de buzunare români care operau în zonă. Covent Garden este la o milă (puțin peste un kilometru și jumătate) distanță de Hyde Park Corner- notoriu pentru randamentul vagabonzilor români pentru care zonă înstărită este acasă“
În anul 2014, jumătate dintre hoții de buzunare prinși la metrou erau din România.
„E important să clarificăm că acest tip de activitate nu e binevenit pe țărmurile noastre. Sunt români aici care nu pot vorbi engleză și nici măcar n-ar trebui să fie în această țară (…)Acei oameni care vin aici fără niciun fel de intenție de a contribui la economia britanică ar trebui să fie înlăturați la cea mai apropiată oportunitate, în special dacă sunt vinovați de cerșit insistent sau furt de buzunare“ – Mark Field, parlamentar conservator pentru Londra și Westminster.
Pandemia de coronavirus a schimbat optică: de la hoți și cerșetori la muncitori vitali
„Primul avion care transportă 150 de culegători de fructe, ”români de importanță critică”, care se vor alătura „armatei de pe uscat” – care se luptă să salveze terenurile agricole ale Marii Britanii la Stansted”- titrau pe 16 aprilie cei de la DailyMail.
”Românii se alătură luptei de a salva recolta Marii Britanii alături de „armata britanică de pe uscat”
„Românii, deopotrivă bărbați și femei, au aterizat pe aeroportul din Stansted în această după-amiază. Au fost apoi transportați cu autobuze la o fermă de 7.000 de hectare din Anglia de Est. Firma alimentară G’s Fresh a plătit în jur de 40.000 de lire pentru zbor. Vine pe fondul grijilor că mâncarea va putrezi pe câmpuri dacă nu vor fi găsiți 80.000 de muncitori“.
„Tinerii români, atât femei cât și bărbați, purtând toți măști și mănuși, aproape că au umplul aeroportul gol în grupuri de câte cinci pentru a se conforma cu regulile de distanțare socială. Au fost apoi transportați cu autobuzele la o fermă de 7.000 de hectare din Anglia de Est, înainte de începerea sezonului culesului de luni. Românii se alătură luptei de a salva recolta Marii Britanii alături de „armata britanică de pe uscat” care a fost creată pentru a preveni putrezirea recoltei,” se mai arată în articol.
”Sunt cruciali” „Organizând acest zbor ne onorăm angajamentul față de aceia care au lucrat cu noi un număr de ani. Sunt cruciali pentru culesul recoltelor, în acest caz, salată verde. Ei vor sta la baza eficienței noastre pe măsură ce antrenăm noul personal britanic. Fără ei avem avea recoltele putrezind pe câmp”, a declarat Beverly Dixon, director HR al companiei G’s Fresh, cea care a organizat zborul românilor.
Ca urmare a crizei de coronavirus, guvernul britanic și-a încurajat cetățenii să ocupe posturile de culegători, însă britanicii nu s-au înghesuit să le ocupe, în schimb ce romanii, da!