Prima pagină » Actualitate » Românii din diaspora pot fi chemați în armată! Ce trebuie să facă dacă primesc ordin de mobilizare!
Românii din diaspora pot fi chemați în armată! Ce trebuie să facă dacă primesc ordin de mobilizare!

Românii din diaspora pot fi chemați în armată! Ce trebuie să facă dacă primesc ordin de mobilizare!

17 oct. 2025, 14:20, 1 ,
Mirela Gabriela Todosi în Bzi.ro

Românii din diaspora pot fi chemați în armată! Aceștia pot primi și ei ordin de chemare la unitățile militare, deși nu locuiesc de foarte mulți ani în țară, pentru că autoritățile au reținut domiciliul lor românesc. Iată ce trebuie să facă dacă primesc ordin de mobilizare!

Românii din diaspora pot fi chemați în armată!

Românii din diaspora care sunt înregistrați ca rezerviști au primit în poștă ordine de mobilizare, având în vedere că foarte mulți dintre ei au buletin și domiciliu românesc. Deși mulți vor fi chemați în armată, nu se știe ce se întâmplă cu persoanele din diaspora. Federația Asociațiilor de Români din Europa – FADERE, a solicitat Ministerului Apărării Naționale să comunice ce se întâmplă cu românii care locuiesc în diaspora și care ar putea să primească ordin de mobilizare.

„Cerem Ministerului Apărării Naționale să fie clar și transparent în privința modului în care se vor gestiona aceste situații și să explice care este procedura aplicabilă românilor care se află în diaspora. În contextul în care spațiul public este inundat de clipuri ironice legate de mobilizare și de acțiunile statului român, este esențial ca instituțiile să comunice serios, coerent și responsabil”, a declarat Daniel Țecu, președintele FADERE – Federația Asociațiilor de Români din Europa.

În prezent, aproximativ cinci milioane de români locuiesc permanent în străinătate, iar mulți dintre ei au domiciliul înregistrat în România, mai notează romaniatv.net.

Unde se introduce serviciul militar obligatoriu

Mai multe țări au anunțat că vor reintroduce serviciul militar obligatoriu. Pe lista statelor care cheamă tinerii în armată se află Austria, Cipru, Croația, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Letonia, Lituania, Norvegia, Polonia și Suedia. În Austria, bărbații de 18 ani fac 6 luni în armată sau 9 luni în serviciul civil. Important de precizat este faptul că femeile pot merge voluntar în armată.

În Cipru, serviciul militar este obligatoriu pentru bărbați timp de 14 luni, iar în Danemarca serviciul militar este obligatoriu pentru bărbați de 18 ani și, din iulie 2025, și pentru femei. În Finlanda, serviciul militar este obligatoriu pentru toți bărbații de 18 ani. Durata este de 6, 9 sau 12 luni, în funcție de specialitate și grad. După aceea, sunt în rezervă până la 50–60 de ani. În Germania, toți tinerii de 18 ani vor completa un chestionar online pentru a vedea câți potențiali soldați sunt și ce stare de sănătate au. Inițial, serviciul va fi voluntar, dar dacă e nevoie, poate deveni obligatoriu, precizează capital.ro. În Norvegia, serviciul militar este obligatoriu pentru bărbați și femei, dar doar o parte dintre tineri sunt aleși. În Suedia, toți tinerii de 18 ani trebuie să se înregistreze online, iar 5–10% sunt înrolați anual, în funcție de nevoile armatei. Sunt recrutați atât bărbați, cât și femei, mai notează capital.ro.

Tinerii de 18 ani din Belgia vor primi acasă scrisori oficiale de recrutare prin care vor fi încurajați să participe la serviciul militar voluntar. Cei care aleg să se alăture armatei vor face parte dintr-un program de un an, remunerat cu aproximativ 2.000 de euro pe lună, similar salariului unui soldat debutant. Începând cu anul 2026, planul propus de Ministrul Apărării din Belgia va permite adăugarea a 500 de noi rezerviști anual, prin programul de serviciu militar voluntar. Important de precizat este faptul că după finalizarea unui an de serviciu militar voluntar, tinerii care nu optează pentru o carieră militară vor fi obligați să rămână în rezerva armatei timp de 10 ani.

O altă noutate îi vizează pe românii din diaspora. Aceștia vor primi și ei ordin de mobilizare, însă nu există deocamdată un regulament clar. Mulți dintre cei plecați în străinătate au domiciliul înregistrat în România. Autoritățile nu au, în cazul unei părți însemnate a acestora, informații exacte despre adresa actuală de reședință a acelor persoane, astfel că există riscul ca ele nici măcar să nu afle de ordinele de mobilizare și să știe că vir fi nevoiți să se întoarcă în țară.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025