Prima pagină » National » Românii pot câștiga dobânzi duble față de bănci. Ce sunt titlurile Fidelis
Românii pot câștiga dobânzi duble față de bănci. Ce sunt titlurile Fidelis

Românii pot câștiga dobânzi duble față de bănci. Ce sunt titlurile Fidelis

05 feb. 2025, 11:20,
Redacția BZI în Bzi.ro

Începând de vineri, 7 februarie 2025, programul Fidelis aduce o ofertă avantajoasă pentru economiile românilor, oferindu-le dobânzi semnificativ mai mari decât cele plătite de bănci. Guvernul român lansează o nouă emisiune de titluri de stat, menită să atragă fonduri de la populație într-o perioadă economică dificilă.

Noile emisiuni oferă randamente atractive, mai ales pentru economiile în euro, cu dobânzi ce pot ajunge chiar la dublul celor oferite de băncile comerciale.

Dobânzi duble față de bănci la titlurile de stat Fidelis, începând cu 7 februarie

Titlurile de stat Fidelis sunt o opțiune ideală pentru cei care doresc să își investească economiile pe termen mediu și lung, beneficiind de dobânzi nominale superioare celor practicate de instituțiile financiare. De exemplu, pentru economiile în lei, titlurile Fidelis oferă o dobândă anuală de 6,95% pentru scadențe de un an, iar pentru donatorii de sânge, dobânda poate ajunge la 7,95%. Comparativ, cel mai mare randament oferit de o bancă pe un depozit similar este de 6,6%, iar după impozitare, câștigul este mult mai mic decât cel obținut prin Fidelis.

Pentru economiile în euro, diferențele sunt și mai notabile. Programul Fidelis oferă o dobândă de 4% pe an pentru titlurile cu scadență la doi ani și de 6,25% pentru cele cu scadență la șapte ani. Comparativ, dobânzile medii ale băncilor pentru depozite în euro pe două ani sunt sub 2%, ceea ce face titlurile Fidelis mult mai atractive.

Un alt avantaj semnificativ al programului Fidelis este faptul că dobânda obținută nu este supusă impozitării, spre deosebire de depozitele bancare. Programul este disponibil pentru o perioadă limitată, până pe 14 februarie, însă guvernul a anunțat că va lansa noi emisiuni de titluri Fidelis în fiecare lună. Aceasta reprezintă o oportunitate excelentă pentru români de a-și investi economiile într-un mod sigur, cu randamente net superioare celor oferite de bănci.

În concluzie, Fidelis se prezintă ca o opțiune de economisire și investiție mult mai avantajoasă decât depozitele bancare, oferind randamente mai mari și o siguranță mai mare, fiind un produs ideal pentru cei care doresc să economisească pe termen mediu și lung.

Un român a primit 24 de milioane de lei prin titlurile de stat Fidelis

Un investitor român a împrumutat statul român cu 342 milioane de lei, prin emisiunea de titluri de stat Fidelis, ediția august 2024, iar în schimb a primit o dobândă anuală de aproximativ 24 milioane de lei, care nu va fi supusă impozitării. Investitorul a ales titlurile de stat cu scadență de cinci ani și dobândă de 7% pe an, achiziționând aceste titluri chiar în ultima zi a perioadei de subscriere, pe 20 august 2024. Această subscriere semnificativă a contribuit la atingerea unei sume totale de 970 milioane de lei pentru această tranșă, adică o treime din valoarea totală a emisiunii. Fără această subscriere, ediția Fidelis din august 2024 nu ar fi atins suma record de 3,2 miliarde de lei, depășind ușor recordul precedent de 3,186 miliarde de lei din aprilie 2024.

De asemenea, pentru această emisiune, au fost înregistrate 5.122 de ordine de subscriere, ceea ce indică un număr semnificativ de investitori mici, fiecare obținând o dobândă de 7% pe an pentru titlurile de stat în lei cu scadență de cinci ani. În cadrul acestei emisiuni, a doua cea mai mare subscriere a fost de 77 milioane de lei, iar a treia de 20 milioane de lei. Deși au existat și subscrieri de valori mari, majoritatea investitorilor au plătit sume mult mai mici, cu o valoare mediană de 30.000 de lei și o valoare medie de 189.000 de lei.

În total, subscrierile pentru această emisiune au fost foarte diversificate, cu aproximativ 1,7 miliarde de lei investite în titluri denominate în lei și 311 milioane de euro în titluri denominate în euro. Veniturile obținute din aceste titluri de stat sunt neimpozabile, atât cele din cupoane, cât și din tranzacționarea acestora pe Bursa de Valori, atunci când emisiunea ajunge să fie tranzacționată.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 mai 2026
30 mai 2026